Chiny chcą wyjątkowej maszyny. Dron 007 będzie niczym agent specjalny
Dron 007 reprezentuje szczyt technologii wśród dronów latających, jako model stealth zaprojektowany do działania z niezrównaną autonomią i poza wizją potencjalnych wrogów. Ten dron nie tylko jest zdolny do lotu na długie dystanse, ale posiada również unikalną zdolność zanurzania się i nawigacji pod wodą, dzięki czemu może pozostawać w całkowitym ukryciu przez dłuższy czas. Takie możliwości pozwalają dronowi przelecieć znaczny dystans, wlecieć do wody w sferze zagrożenia, a następnie przeprowadzić atak na cel, który nie zadawał sobie sprawy z zagrożenia. Nie jest to jednak dron kamikadze, więc po ataku Dron 007 będzie mógł ponownie zniknąć bez śladu pod powierzchnią wody.
Czytaj też: Chiny pokazały przepis na morską dominację. Oto dron nawodny Thunderer A2000
Patrząc na tego typu scenariusz, można bez ogródek stwierdzić, że rozwój Drona 007 podkreśla zaangażowanie chińskiego wojska w wykorzystywanie najnowszych technologii do zwiększania swoich zdolności operacyjnych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka ludzkiego. Poza innowacyjnym projektem 2w1 ten bezzałogowiec będzie musiał wykazywać się również operowaniem z zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, które umożliwią mu wykonywanie złożonych zadań w autonomiczny sposób, choć operator ciągle będzie mógł przejąć nad nim kontrolę.
Czytaj też: Niewidzialne odrzutowce nadchodzą. Z taką technologią Chiny będą nie do zatrzymania
Aktualnie dane na temat Drona 007 nie są znane, więc o specyfikacji możemy pomarzyć, ale wedle założeń ten bezzałogowiec zostanie zaprojektowany z myślą o wysokiej wszechstronności do realizowania misji rozpoznawczych oraz uderzeniowych. Dlatego zostanie wyposażony w najnowocześniejsze czujniki oraz pociski z systemami naprowadzania, a do tego specjalnie zaszyfrowane łącze komunikacyjne z centrum dowodzenia.
Czytaj też: Chiny zaczęły przedziwne eksperymenty z J-35. Ten myśliwiec ma dorównać amerykańskiemu F-35
Rozwój Drona 007 przez chińskie wojsko stawia ważne strategiczne i etyczne pytania. Z jednej strony użycie tak zaawansowanych UAV w specjalnych operacjach może znacząco zmniejszyć ryzyko dla życia ludzkiego i zwiększyć efektywność operacyjną, ale z drugiej strony jest to kolejny przykład militaryzacji SI i robotyki. Takie znaczne zmiany w sektorze wojskowym powinny prowokować dyskusje na temat przyszłości wojny, bo inaczej obudzimy się w momencie, kiedy będzie już za późno.