O możliwościach tej technologii związani z nią naukowcy piszą na łamach Advanced Materials. Dokonane postępy powinny zaprocentować w zastosowaniach związanych z tzw. miękką robotyką. Te z pewnością skorzystają z materiałów zdolnych do dynamicznego dostrajania swojego kształtu i właściwości mechanicznych w czasie rzeczywistym z wzięciem pod uwagę panujących warunków.
Czytaj też: Nowy materiał bije inne na głowę. W jego wytrzymałość aż trudno uwierzyć
Oczywiście takie urządzenia istnieją już teraz, lecz zmagają się z kilkoma istotnymi problemami. Chodzi przede wszystkim o ograniczoną przestrzeń przeprogramowywanych cech i niewielką możliwość dostosowywania się do występujących w danym momencie okoliczności. Z tego względu trudno było mówić o realnym naśladowaniu biologicznych organizmów pokroju ośmiornic.
Wysiłki inżynierów z Korei Południowej najprawdopodobniej to zmienią, gdyż ich materiał jest przystosowany do autonomicznego przełączania tzw. cyfrowych stanów sztywności swoich jednostek składowych. Wszystko to wewnątrz struktury auksetycznej z eliptycznymi, niewielkich rozmiarów komorami.
Metamateriał opracowany przez naukowców z Korei Południowej jest w stanie w czasie rzeczywistym dostosowywać się do warunków otoczenia. Inspirację dla jego twórców stanowiły organizmy pokroju ośmiornic
Jak takie rozwiązanie wypada w praktyce? Członkowie zespołu badawczego mówią o możliwościach obejmujących zmianę kształtu oraz zapamiętywanie, reagowanie na naprężanie bądź odkształcanie, a także branie pod uwagę tzw. liczby Poissona, będącej wskaźnikiem odnoszącym się do odkształceń poprzecznych i podłużnych. Według autorów publikacji na wprowadzenie kluczowych zmian potrzeba kilku minut i to bez ingerencji z zewnątrz.
Czytaj też: Podzielili elektrony. Historyczny rezultat eksperymentów z nowatorskim materiałem w roli głównej
Istotnym aspektem w popularyzacji tej technologii będzie z pewnością możliwość łączenia jej z zaawansowanymi narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji. Jak podsumowują naukowcy z Azji, ich metamateriał – posiadający zdolność przekształcania informacji cyfrowych w fizyczne w czasie rzeczywistym – otworzy drzwi do projektowania kolejnych materiałów mogących na bieżąco przystosowywać się do warunków otoczenia.