Nie jednej, lecz dwóch, bo właśnie tyle obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym i objętych badaniami z wykorzystaniem teleskopu SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) okazało się wykazywać sygnatury charakterystyczne dla wody. Łącznie obserwacje dotyczyły czterech ciał wchodzących w skład pasa planetoid znanych kolejno jako: Iris, Parthenope, Melpomene i Massalia.
Czytaj też: Kosmiczna biżuteria na nowych zdjęciach. Co doprowadziło do jej powstania?
Dwie z tych planetoid, Iris oraz Massalia, wykazały sygnatury sugerujące obecność wody na powierzchni. Kulisy przeprowadzonych ekspertyz zostały niedawno zaprezentowane w The Planetary Science Journal. Jak podkreślają członkowie zespołu badawczego, ich dokonania opierały się na wcześniejszych sukcesach z zakresu wykrywania sygnatur widmowych wody na Księżycu.
Z czterech planetoid objętych obserwacjami dwie okazały się posiadać sygnatury charakterystyczne dla wody występującej na ich powierzchniach
To istotna wiadomość, gdyż wydaje się, że zastosowane podejście będzie mogło być zaimplementowane względem różnych obiektów – także tych spoza Układu Słonecznego. Przełom jest również istotny z innego względu: dotychczasowe badania nie pozwalały na odróżnienie wody od podobnego do niej pod względem chemicznym hydroksylu. Według autorów, woda występująca na powierzchni planetoid może być związana z minerałami bądź adsorbowana na krzemianach i uwięziona w krzemianowym szkle powstającym za sprawą kosmicznych kolizji.
Czytaj też: Obok Ziemi przeleci dzisiaj planetoida. Porusza się z ogromną prędkością
Dalsze ustalenia w tym zakresie, poświęcone dokładnemu rozmieszczeniu wody na planetoidach, powinny być bardzo ważne dla poznawania historii Ziemi. Chodzi przede wszystkim o zrozumienie, jak woda trafiła na naszą planetę. W myśl jednej z teorii znalazła się ona na Ziemi wraz z uderzeniami ciał bogatych w wodę. Dowiadując się, jak wygląda obecność wody na powierzchni planetoid, naukowcy będą o krok bliżej do wyjaśnienia wielkiej zagadki. Przełoży się to na poszukiwania planet pozasłonecznych stwarzających warunki sprzyjające życiu, a być może takie życie zawierających.