Specyfikacja G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36
Pamięci znajdziemy w zwykłym opakowaniu. W środku znajdziemy naklejkę i informację od producenta. Gwarancja jest dożywotnia, co powinno być standardem dla pamięci RAM.
Pamięci działają z prędkością 7200 MHz i mają opóźnienia CL36-46-46-115. Pojemność to 2x 24 GB, czyli więcej od standardowo wybieranych 2x 16 GB. Taka konfiguracja to nowość wśród pamięci DDR5 i fajnie sprawdzi się, jeśli chcecie kupić szybkie pamięci, a 2x 16 GB to dla Was za mało. Warto też pamiętać, że w sprzedaży są też inne wersje – od 5600 MHz po nawet 8400 MHz, o różnych opóźnieniach czy w kolorze srebrnym lub białym. G.Skill ma naprawdę sporo różnych modeli, wśród których na pewno znajdziecie wersję, która Was zadowoli.
Napięci pracy pamięci to 1,35 V. Wysokość wynosi ok. 44 mm. Nie są to wysokie kości, więc dużych problemów z kompatybilnością przy sporych chłodzeniach powietrznych nie będzie. Za kości odpowiada SK Hynix, więc ponownie nie ma zaskoczenia. G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36 mają zapisany tylko jeden profil XMP. Nie mamy profilów EXPO, ale pamięci zostały przygotowane właśnie pod platformę Intela – pod AMD jest seria z dopiskiem Neo. Pamięci mają aluminiowy radiator, który dobrze powinien odprowadzać ciepło.
Czytaj też: Test pamięci DDR5 G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 6800 MHz CL34
G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36 wyglądają bardzo dobrze. Są czarne, a górne podświetlenie zdecydowanie je wyróżnia. W obudowie z oknem powinny naprawdę fajnie się prezentować. Pamiętajcie też, że w razie potrzeby możecie wybrać inną wersję kolorystyczną.
Testy – 7-Zip
7-Zip to darmowy program do kompresji plików, który jest często wykorzystywany przez użytkowników komputerów. W teście sprawdziłem czasy pakowania (do formatu .7z) paczki 4053 plików o wielkości 8,76 GB oraz jednego pliku o wielkości 93,1 GB.
Testy – AIDA64
AIDA64 to jeden z najpopularniejszych programów służących do diagnostyki komputera. W programie przeprowadzone zostały testy odczytu z pamięci, zapisu do pamięci, kopi pamięci oraz czasu oczekiwania pamięci.
Testy – Blender
Ten program każdy z Was powinien kojarzyć. Służy on do modelowania i renderowania obrazów czy animacji trójwymiarowych. Wykorzystałem benchmark udostępniony przez twórców, który sprawdza wydajność w 3 scenach: Monster, Junkshop oraz Classroom.
Testy – Cinebench 2024
Cinebench to popularny benchmark bazujący na Maxon Cinema 4D. Pozwala on na dobrą ocenę wydajności procesorów i często pojawia się w przeciekach. W testach wykorzystałem wersję 2024 oraz testy jedno i wielowątkowe.
Testy – Corona Benchmark
Silnik renderujący Corona dostępny jest Autodesk 3ds Max oraz Cinema 4D. Co ważne, nie wspiera on GPU, więc wydajność CPU jest tutaj kluczowa. W testach skorzystałem z benchmarka przygotowanego przez twórców, który dobrze sprawdza się w praktyce.
Testy – CrossMark
CrossMark to benchmark mierzący wydajność całego sprzętu. Odpowiednie testy można wykonać również na smartfonach, dzięki czemu można między sobą porównać wyniki różnych platform. Poniżej znajdziecie wynik ogólny oraz osobne: wydajność, kreatywność i reakcję.
Testy – Geekbench
Geekbench 6 Pro to wieloplatformowy benchmark, który łatwo mierzy wydajność różnych systemów. Bardzo często pojawia się też w pierwszych przeciekach dotyczących procesorów czy kart graficznych. Test CPU mierzy wydajność jedno i wielowątkową przy różnych zastosowaniach, co pozwala na ocenę całości systemu.
Testy – Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077 to gra RPG z widokiem pierwszoosobowym. Mamy w niej do czynienia z wieloma dylematami moralnymi, a akcja dzieje się w przyszłości. Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów 2020 roku, który zachwyca grafiką. Testy wykonałem w dzielnicy Little China, na rynku. Ustawiłem rozdzielczość 1920 x 1080 oraz ustawienia Ultra.
Testy – Far Cry 6
Kolejna odsłona części z cyklu Far Cry to ponownie strzelanka typu FPP (pierwszoosobowa) z wielkim otwartym światem. Od trzeciej części seria stara się nas przyciągnąć poprzez wprowadzenie realnego i szalonego czarnego charakteru oraz świetnej grafiki. Tutaj wykorzystałem wbudowany w grę benchmark, rozdzielczość 1920 x 1080 oraz ustawienia Ultra.
Testy – Hogwarts Legacy
Hogwarts Legacy to gra akcji RPG z otwartym światem umieszczonym w uniwersum Harry’ego Pottera, stworzona przez studio Avalanche. W tym tytule wcielamy się w ucznia, który w XIX wieku trafia do tytułowej szkoły. Akcja gry dzieje się dużo wcześniej niż znane z uniwersum opowieści, dlatego nie znajdziemy w niej znajomych postaci z książek. Testy wykonałem na placu w Hogsmeade. Wybrałem też ustawienia Ultra.
Testy – Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Kontynuacja ciepło przyjętego Spider-Man-a z 2018 roku. W grze tytułowy bohater przejmuje rolę po Piterze Parkerze. Jest to mocna gra akcji z widokiem trzecioosobowym w otwartym świecie dla fanów Marvela. Gra zrobiona przez to samo studio co poprzedniczka, czyli Insomniac Games, zadebiutowała w 2022 roku i również była ciepło przyjęta przez graczy. Testy przeprowadziłem w dzielnicy Upper East Side przy ustawieniach bardzo wysokich.
Testy – Shadow of the Tomb Raider
Trzecia odsłona serii Tomb Raider opowiada o początkach znanej pani archeolog pakującej się w nowe problemy. W grze gramy z perspektywy trzeciej osoby, co pozwala na podziwianie świetnej grafiki. Testy przeprowadziłem w lokacji Kuwak Yaku. Ustawiłem rozdzielczość 1920 x 1080 i najwyższe ustawienia graficzne.
Testy – The Riftbreaker
Wielki RPG-owy hit mało znanego polskiego studia z 2021 roku, które zaczynało od modów do Half-Life. Jest to gra z widokiem izometrycznym, mająca elementy tower defense i kładąca mocny nacisk na eksploracje oraz crafting. W The Riftbreaker trafiamy na planetę Galatea i przygotowujemy ją do kolonizacji, oczywiście mieszkańcom się to nie podoba. Testy wykonałem przy wykorzystaniu wbudowanego w grę benchmarka CPU przy ustawieniach Ultra.
Testy – Total War: Warhammer III
Jest to ostatnia część cyklu gier Total War producenta Creative Assembly. Gra garściami czerpie z uniwersum Warhammera, a do tego jest świetnym połączeniem RTS-a i gier turowych. Gry z serii Total War charakteryzują się wieloma dodatkami i gigantycznymi bitwami. Testy wykonaliśmy przy wykorzystaniu wbudowanego benchmarku mirrors of madness. Wybrane ustawienia to ultra. Benchmark zwraca średnią liczbę fps oraz minimalną i takie wartości znajdziecie na wykresach. Gra działa też pod kontrolą API DirectX 11.
Podkręcanie G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36
Po podniesieniu napięci do 1,5 V pamięci ustabilizowały się przy zachowaniu opóźnień na 7400 MHz. Natomiast po ich podwyższeniu na CL40-48-48-128 udało się uzyskać stabilne 7800 MHz. Wyniki testów przy obu tych ustawieniach znajdziecie poniżej.
Czytaj też: Test pamięci DDR5 G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30
Test G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36 – podsumowanie
Pamięci G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36 kupicie za ok. 1150 zł. Są to bardzo dobre pamięci, które zdecydowanie warto mieć w swoim komputerze. W szczególności będą one świetnym wyborem, jeśli 2x 16 GB to dla Was za mało, a 2x 32 GB za dużo pamięci. Również w przypadku tych drugich nie ma w sprzedaży modeli 7200 MHz, G.Skill ma maksymalnie 6800 MHz.
Testowane modele z pewnością świetnie wyglądają. Połączenie czarnego z podświetleniem jest naprawdę fajne. Mają one też aluminiowy radiator, co powinno zapewnić dobre odprowadzanie ciepła. Nie mieliśmy też żadnych problemów z kompatybilnością z płytą główną, a taka prędkość będzie idealna do procesorów pokroju 14900K czy 14700K. G.Skill Trident Z5 RGB 2x 24 GB 7200 MHz CL36 wypadły bardzo dobrze w testach i prezentują naprawdę fajną wydajność. Możecie też je podkręcić, a jeśli zwiększycie opóźnienia i napięcie to możliwe jest osiągnięcie nawet 7800 MHz.
Jeśli więc zależy Wam na kościach 7200 MHz, a 2x 16 GB to dla Was za mało to zdecydowanie warto dać szansę testowanym modułom. Wypadają one bardzo dobrze w praktyce i z pewnością będą świetnym wyborem do wydajnego komputera.