Mori JP Tower został zaprojektowany przez Pelli Clarke & Partners i znajduje się w inwestycji Azabudai Hills, rozwijającej się nowej dzielnicy pełnej terenów zielonych, w której znajdują się również budynki Heatherwick Studio oraz dwa inne wieżowce.
Czytaj też: W Szwajcarii powstaje najwyższy budynek z drukarki 3D na świecie. Wyobraźcie sobie koncert w tym miejscu
Wyjątkowy drapacz chmur w niesamowitej części Tokio
Nowy drapacz chmur ma przeszkloną fasadę i ogólną formę mającą nawiązywać do kształtu oraz symetrii kwiatu lotosu, z koroną z czterech zakrzywionych szklanych “płatków”. Jego zewnętrzna część jest ozdobiona pasmami zintegrowanego oświetlenia zaprojektowanego przez amerykańską firmę L’Observatoire International. Wieżowiec ma 64 piętra, które mieszczą przestrzeń mieszkalną i biurową, a firma hotelarska Aman oznaczyła 11 najwyższych pięter jako luksusowe Aman Residences.
Czytaj też: Nowy Jork tonie. Niepokojący wpływ słynnych drapaczy chmur odkryto dopiero teraz
Chociaż Mori JP Tower jest najwyższym drapaczem chmur w Japonii, nie jest to najwyższa konstrukcja kraju – ten zaszczyt należy do wieży telewizyjnej i widokowej Tokyo Skytree, który na 634 m wysokości. Wyższa od Mori JP Tower jest także Tokyo Tower, wieża telewizyjno-radiowa z punktem obserwacyjnym położona w parku Shiba. Oba obiekty pełnią funkcję wież nadawczych i obserwacyjnych, ale nie są uwzględniane przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat w rankingach wysokości, ponieważ nie spełniają progu zajętości co najmniej 50 proc.
W skali globalnej Mori JP Tower znajduje się dopiero na 134. miejscu na świecie, ale należy pamiętać o wyzwaniach związanych z budową w tak sejsmicznie niestabilnym obszarze jak Tokio. Według dewelopera, Mori JP Tower może normalnie funkcjonować nawet podczas trzęsienia ziemi porównywalnego z tym, które wystąpiło w regionie Tōhoku w 2011 r.
Aby drapacz chmur przetrwał w takich okolicznościach, stalowe rury konstrukcyjne wypełniono betonem o wysokiej wytrzymałości i zainstalowano szereg amortyzatorów w celu amortyzacji wstrząsów. Wieżowiec ma schron awaryjny zdolny do pomieszczenia maksymalnie 3600 osób, a także magazyn zaopatrzenia w pomoc w przypadku klęsk żywiołowych.
Projekt Azabudai Hills otrzymał certyfikat LEED Platinum za cechy zrównoważonego rozwoju. Cała energia elektryczna Mori JP Tower pochodzi z odnawialnych źródeł energii, ciepło jest odzyskiwane z kanalizacji, woda deszczowa jest magazynowana i oczyszczana do nawadniania zieleni, a ścieki z domów będą gromadzone i wykorzystywane w łazienkach na piętrach biurowych.
Możliwość zaprojektowania miasta w mieście w Tokio w ciągu ostatniej dekady była zaszczytem. Kierowani przez zespół wizjonerów z Mori Building, z dumą realizujemy Azabudai Hills: postępowe, zrównoważone i transformujące miejsce docelowe – współczesną miejską wioskę. Fred Clarke z Pelli Clarke & Partners