AtmosZero jest amerykańskim start-upem z siedzibą w stanie Kolorado. Firma jest bliska komercjalizacji bardzo niestandardowego produktu, który wpisuje się w założenia dekarbonizacji gospodarki i transformacji energetycznej. Mowa tutaj o pompie ciepła, która produkuje ultra gorącą parę wodną – źródło energii cieplnej.
Czytaj też: Największa pompa ciepła stanie we Wrocławiu. Waży tyle, co 40 elektrycznych SUV-ów
Para wodna (ta sama, która przecież napędziła rewolucję przemysłową 200 lat temu) wciąż jest jednym z kluczowych elementów wielu procesów produkcyjnych. Stanowi ona 50 proc. ciepła wykorzystywanego w przemyśle oraz odpowiada za 8 proc. światowego zużycia energii. Znając, jak ważną rolę pełni ten zasób, Amerykanie postanowili stworzyć o wiele bardziej ekologiczne rozwiązania produkujące parę wodną.
Pompa ciepła do produkcji pary wodnej. Rozwiązanie idealne dla sektora przemysłu
Jest nim specjalna pompa ciepła znana pod nazwą Boiler 2.0. Urządzenie działa w ten sposób, że pobiera ciepło w otaczającego powietrza oraz osobną drogą wodę, a jako produkt dostarcza parę wodną o temperaturze 200 st. C. System korzysta z technologii elektrycznych kotłów typu drop-in, może działać 24/7 i jest łatwo sterowalny. Autorzy rozwiązania uważają, że w pierwszej kolejności najlepiej sprawdzi się on w zakładach przemysłowych, gdzie generowane jest wiele ciepła odpadowego.
Czytaj też: Wyjątkowa pompa ciepła może trafić do prywatnych domów. Niewiarygodne, czym ona grzeje
Nie zapominajmy jednak, że wszystkie takie układy oparte na pompach ciepła korzystają z energii elektrycznej. Ta natomiast nie zawsze jest „zielona”. W zależności od źródła jej pochodzenia (fotowoltaika, turbiny wiatrowe, węgiel, gaz itd.) możemy tutaj mówić o częściowo czystej lub w pełni czystej środowiskowo technologii. Twórcy wynalazku zachwalają, że dostarczając jedynie 1 kWh energii elektrycznej, uzyskamy 2 kWh pary wodnej. Taki uzysk otrzymamy w warunkach temperatury otoczenia 15 st. C i ciśnienia pary wodnej na poziomie 4 barów – czytamy na stronie producenta.
Czytaj też: Pompa ciepła czy kocioł gazowy? Badania nie pozostawiają wątpliwości, co lepsze
Niedawno AtmosZero poinformowało o tym, że zakończył się proces zbierania funduszy od inwestorów. Firmie udało się zebrać aż 21 milionów dolarów. Poza tym środkami otrzymała ona dotację w wysokości 3,2 miliona od Biura ds. Efektywności Przemysłowej i Dekarbonizacji Departamentu Energii USA. Wszystko celem wprowadzenia Boilera 2.0 na rynek komercyjny i przyspieszenia dekarbonizacji amerykańskiego przemysłu.