Poniżej lista 11 konkretów w walce z dezinformacją, które jako fundament transparentnych, niezależnych i skutecznych działań stawia sobie Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK:
- Niezależność polityczna
- Interdyscyplinarny zespół ekspertów
- Analiza wzorców zachowań
- Stosowanie technik białego wywiadu
- Utrzymanie Rapid Alert System
- Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
- Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
- Szybka i dobrowolna wymiana informacji
- Weryfikacja treści multimedialnych
- Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
- Szybka ścieżka kontaktu z platformami
Sporo tego, a okazji do przetestowania nowej strategii będzie mnóstwo – już w najbliższy weekend mamy w końcu wybory samorządowe, ale wkrótce kolejne duże wydarzenia – wybory do Parlamentu Europejskiego (6-9 czerwca) i wybory prezydenckie (wiosną 2025 roku). Na spotkaniu off-the-record miałem okazję posłuchać nieco o aktualnym stanie polskiej infosfery i strategii działań Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK na nadchodzące wydarzenia. Nie ulega wątpliwości, że coś w temacie walki z dezinformacją musi się w Polsce zmienić, ale na widoczne efekty trzeba będzie jeszcze poczekać.
NASK systemowo zabiera się za walkę z dezinformacją
Tym niemniej warto podkreślić, że Magdalena Wilczyńska realizuje swoją misję już od 11 marca i od tamtej pory udało się uruchomić pewne inicjatywy (m.in. skupienie nie tylko na badaniu samych fałszywych narracji, ale przede wszystkim ich źródeł i środowisk, które je rozpowszechniają). Pod kątem tematyki wyborów opracowywane są też równolegle lepsze procesy weryfikowania informacji. Nie ulega wątpliwości, że systemowa walka z dezinformacją musi być transparentna i w pełni niezależna politycznie.
Czytaj też: Komunikacja kwantowa z nowym rekordem. Naukowcy wysłali specjalnie zaszyfrowaną wiadomość
Walka z dezinformacją musi być – i pod moim kierownictwem będzie niezależna od wpływów czy nacisków politycznych, choć oczywiście analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z ważnych obszarów naszych badań. Zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK, a nie przez podmioty zewnętrzne, które chciałyby zlecić nam jakieś konkretne działania – podkreśliła Magdalena Wilczyńska. Zgodnie z biblijnym “po owocach ich poznacie” pozostaję więc w oczekiwaniu.
A przy okazji przypominamy: wszystkie podejrzane wiadomości e-mail można zgłosić za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl lub poprzez e-mail: [email protected]. Natomiast wiadomości SMS można przesyłać na specjalny numer: 8080.