Percepcja wzrokowa to podstawowy sposób pozyskiwania informacji, który odgrywa kluczową rolę w systemach sztucznej inteligencji, rozwijających się w ekstremalnym tempie. Jednak osiągnięcie wydajnej, precyzyjnej i solidnej percepcji wzrokowej w dynamicznych, zróżnicowanych i nieprzewidywalnych środowiskach pozostaje dużym wyzwaniem.
Czytaj też: Ten chip doskonale imituje ludzką siatkówkę. Przywrócenie wzroku coraz bliżej
Zespół naukowców z Center for Brain-Inspired Computing Research (CBICR) z Tsinghua University stworzył chip Tianmouc, który zapewnia maszynom percepcję podobną do ludzkiego oka. W różnych ekstremalnych scenariuszach system wykazał niskie opóźnienie, wysoką wydajność percepcji w czasie rzeczywistym, pokazując swój ogromny potencjał do zastosowań w dziedzinie inteligentnych systemów bezzałogowych. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nature.
Nowy chip da maszynom “ludzki wzrok”
Chińscy naukowcy wprowadzili uzupełniający paradygmat wykrywania zainspirowany ludzkim układem wzrokowym. Polega on na rozbiciu informacji wizualnej na składowe, a następnie połączeniu ich w celu stworzenia dwóch odrębnych ścieżek: jednej do precyzyjnej detekcji i drugiej do szybkiej reakcji.
Czytaj też: Mózg z drukarki 3D? Ta technologia pozwoli zajrzeć do naszej głowy
Odpowiedzią na ten paradygmat jest Tianmouc, który scala hybrydową matrycę pikseli i równoległą, heterogeniczną architekturę odczytu. Naukowcy nazwali to znaczącym przełomem w dziedzinie układów scalonych do wykrywania obrazu. Nie tylko zapewnia on silne wsparcie technologiczne dla postępu sztucznej inteligentnej, ale także otwiera nowe ścieżki dla kluczowych zastosowań.
Łącząc ugruntowaną podstawą technologiczną CBICR w zakresie inspirowanych mózgiem układów obliczeniowych, takich jak Tianjic, łańcuchów narzędzi i robotyki inspirowanej mózgiem, Tianmouc jeszcze bardziej wzmocni ekosystem inteligencji inspirowanej mózgiem, przyspieszając rozwój sztucznej inteligencji.
Pierwotny, uzupełniający paradygmat wykrywania pomaga przezwyciężyć podstawowe ograniczenia w opracowywaniu systemów wizyjnych do różnych zastosowań w świecie rzeczywistym.
To układ percepcyjny, a nie obliczeniowy, oparty na naszej pierwotnej technologii. Po pierwsze, równoważy prędkość i wydajność dynamiczną w układach wizyjnych i wprowadza nowatorską metodę obliczeniową, która odbiega od istniejących strategii widzenia maszynowego. Po drugie, podejście to naśladuje podwójną ścieżkę ludzkiego układu wzrokowego, umożliwiając podejmowanie decyzji bez całkowitej jasności. Prof. Shi Luping z CBICR
Przełomowy chip otworzy nowe drzwi do postępu w sektorach autonomicznej jazdy i obronności, a także może doprowadzić do rozwoju nieznanych wcześniej zastosowań.