Greenpeace, czyli międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony przyrody, działająca z hiszpańską stocznią Freire rozpoczęła budowę nowego ekologicznego żaglowca. Dbając o dobro naszej planety, Greenpeace zamierza udowodnić, że dalekie podróże morskie z wykorzystaniem różnych źródeł energii odnawialnej, są możliwe.
Dzięki ponad 2000 m2 żagli wspierających regenerację energii na pokładzie, akumulatorom i panelom słonecznym, nasz nowy statek będzie optymalnie wykorzystywał energię wiatru i Słońca. Fabien Rondal, zastępca dyrektora ds. programów międzynarodowych w Greenpeace International
Greenpeace buduje ekologiczny żaglowiec – każdy może dołożyć swoją cegiełkę
Decyzja o opracowaniu zrównoważonej żeglugi wymagała lat badań i planowania. Nowo zaprojektowany statek będzie miał 75 m długości i zostanie wyposażony w zielone technologie, które mogą pozwolą na dalekie podróże. Jednostka ma być pierwszą, która pomoże wyeliminować stosowanie paliw kopalnych w żegludze.
Czytaj też: Yara Birkeland to pierwszy na świecie bezzałogowy i bezemisyjny statek towarowy
Stocznia Freire została wybrana po wyczerpującym procesie przetargowym ze względu na jej zdolność i zaangażowanie w spełnianie najwyższych standardów technicznych, środowiskowych, zrównoważonego rozwoju i praw człowieka. Zakładając, że zbiórka funduszy przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, nowy statek rozpocznie kampanię na rzecz lepszego świata w 2027 roku.
Przemysł morski poszukuje alternatywnych opcji dla żeglugi odnawialnej i promuje inicjatywy zrównoważonego transportu już od jakiegoś czasu. Niektóre z najpopularniejszych statków wykorzystujących zieloną energię, które już są w użyciu, to: statek towarowy B9 Sail, Eco Marine Power Wind, Sky Sails/Kite, Flettner Rotor, NYK Super Eco, STX Eoseas czy E/S Orcelle. Większość z nich wykorzystuje energię wiatru, która może zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo nawet o 50 proc., jeżeli jest używana we właściwy sposób.
Greenpeace również zmierza w tym kierunku, a w oficjalnym komunikacie możemy przeczytać o “nadchodzącym zakończeniu ery paliw kopalnych”.
Wiemy, że to, co zrobimy w następnej dekadzie, ukształtuje resztę stulecia. Wiemy, że każdy pół stopnia globalnego ocieplenia, każdy półmetrowy wzrost poziomu morza, każdy gatunek, który zniknie z planety, będzie miał wpływ na przyszłość. To, co robimy teraz, ma znaczenie dla życia każdej osoby na naszej wspólnej ziemi, dla ich dzieci i dla każdego przyszłego pokolenia. Fabien Rondal