O kulisach swoich dokonań przedstawiciele Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju piszą na łamach Energy Storage and Saving. Członkowie zespołu badawczego wzięli pod lupę dwa projekty reaktorów. W obu przypadkach celem była mineralizacja dwutlenku węgla za pomocą tzw. popiołów lotnych.
Gazy cieplarniane mogą powstawać w następstwie naturalnych zjawisk, ale i w wyniku procesów przypisywanych na konto człowieka. Ich nadmiar w atmosferze prowadzi do wahań klimatycznych, które mogą mieć fatalny wpływ na warunki pogodowe, z jakimi zmagają się mieszkańcy różnych części świata. Nie dziwią więc wysiłki naukowców, którzy pracują nad metodami pozwalającymi na usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery bądź zapobieganie jego dostawaniu się do niej.
Zaprojektowany przez chińskich naukowców reaktor umożliwia wydajną mineralizację dwutlenku węgla emitowanego na przykład przez elektrownie węglowe
W tym przypadku mowa o dokonaniach chińskich naukowców. Przeprowadzili oni analizy dotyczące prędkości gazów spalinowych, prędkości gazu nośnego i prędkości cząstek, dzięki którym zapewnili reaktorom wydajność na zadowalającym poziomie. Efekt końcowy? Mineralizacja CO2 pozwalająca mieć realną nadzieję na uporanie się z problemem emisji tego gazu przypisywanych ludzkości.
Czytaj też: Magiczna gąbka usuwa dwutlenek węgla. Jej produkcja jest banalnie prosta
Jak wyjaśnia Liwei Wang, który przewodził wysiłkom poświęconym kwestii mineralizacji dwutlenku węgla, dokonania jego zespołu stanowią znaczący krok naprzód w technologiach wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla. Usprawnione reaktory i poprawione parametry operacyjne zapewniły znaczny skok w wydajności mineralizacji CO2. Korzyści płynące z uzyskanych postępów przyczynią się do funkcjonowania zrównoważonej gospodarki odpadami i pozwoli realizować strategię ograniczania przemysłowych emisji gazów cieplarnianych. Wspomniane popioły lotne są emitowane między innymi z elektrowni węglowych, dlatego nowe podejście zapewni rewolucyjne rozwiązanie z zakresu blokowania tych substancji.