Wyjątkowość silnika Draper to podstawa jego wojskowego i eksploracyjnego potencjału
Firma Ursa Major pochwaliła się pomyślnym zakończeniem testów naziemnych nowego silnika na paliwo ciekłe. Draper został opracowany z funduszy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i stanowi istotny skok technologiczny, obiecując wiele, bo nie tylko wzmocnienie amerykańskich możliwości hipersonicznych, ale też napędu w przestrzeni kosmicznej. Zwłaszcza że prace nad nim idą bardzo szybko, jako że jego rozwój ogłoszono w maju 2023 roku, a specjaliści z Ursa Major postawili sobie ambitny cel odpalenia go w ciągu ledwie roku. Udało się to z nawiązką.
Czytaj też: Żyją w oceanicznych odmętach i budzą strach. Chiny wykorzystały je, aby wyprzedzić USA
Draper zalicza się do tak zwanych zamkniętych silników katalitycznych, a podczas pracy wykorzystuje niekriogeniczne paliwo, które znacznie łatwiej jest przechować, co jest kluczowe zwłaszcza podczas misji kosmicznych. Jego wyjątkowość sprowadza się do zapewniania całych 1815 kg ciągu w ramach wspomnianego cyklu katalicznego, który gwarantuje, że całe paliwo jest w pełni wykorzystywane w procesie spalania. Arcyważną cechą jest też robienie użytku z paliwa niekriogenicznego, co oznacza, że zarówno one, jak i silnik nie muszą być przechowywany w ultraniskich temperaturach. Gdyby tego było mało, silnik Draper wykorzystuje projekt hybrydowy, co oznacza, że łączy niezawodne cechy stałego silnika rakietowego z aktywną kontrolą przepustnicy silnika ciekłego, oferując zarówno niezawodność, jak i elastyczność.
Czytaj też: Klamka zapadła. Dzięki Maven Wojsko USA zmieni się nie do poznania
Pomyślne testy silnika Draper to nie tylko osiągnięcie technologiczne firmy Ursa Major, ale przede wszystkim kluczowe strategiczne wzmocnienie obronności narodowej. Stany Zjednoczone obecnie pozostają w tyle w dziedzinie zdolności hipersonicznych, ale silnik Draper może to zmienić, bo umożliwiając symulację zagrożeń hipersonicznych, wesprze bezpośrednio rozwój zaawansowanych systemów obronnych. Teoretycznie ten napęd może również znaleźć zastosowanie w sektorze komercyjnym, bo na przykład przy wystrzeliwaniu małych satelitów lub w maszynach związanych z turystyką kosmiczną.
Czytaj też: Wpadka to za mało powiedziane. Marynarka USA w coraz większych tarapatach
Tak więc oto silnik Draper stanowi istotny postęp w technologii amerykańskego napędu rakietowego. Połączenie jego przechowywalności, manewrowości i szybkiego rozwoju czyni go kluczowym aktywem zarówno dla obrony narodowej, jak i rozwoju technologii kosmicznych. Udane testy tego silnika przez Ursa Major to obiecujący krok w kierunku wzmocnienia amerykańskich zdolności w przestrzeni kosmicznej i obronie hipersonicznej.