Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych członkowie zespołu badawczego kierowanego przez Chrisa Hansona zidentyfikowali wewnętrzną strukturę tzw. supergranulek słonecznych. Jest ona związana z transportem ciepła z wnętrza naszej gwiazdy na jej powierzchnię. Wyniki przeprowadzonych analiz, zaprezentowane w Nature Astronomy, mogą zachwiać dotychczasowymi teoriami na temat zjawiska konwekcji.
Czytaj też: Słońce o sobie przypomina! Mamy potężny rozbłysk i powrót gigantycznych plam słonecznych
Kluczowych w całej sprawie danych dostarczył instrument HMI (Helioseismic and Magnetic Imager) zamontowany na pokładzie Solar Dynamics Observatory. W toku prowadzonych obserwacji astronomowie zarejestrowali i scharakteryzowali około 23 000 wspomnianych supergranulek. Kiedy wewnątrz naszej gwiazdy zachodzi reakcja termojądrowa, zwana także fuzją, w wyniku tego procesu powstają ogromne ilości energii. Później dociera ona na powierzchnię, skąd trafia na Ziemię i inne planety w postaci światła słonecznego. Do badania tajemnic tego zjawiska członkowie zespołu badawczego wykorzystali analizy fal dźwiękowych.
Zjawisko konwekcji dotyczy transportu energii z wnętrza Słońca ku jego powierzchni. W zbieraniu informacji na ten temat pomogły fale dźwiękowe
Umożliwiło im to ominięcie problemów z obserwacjami optycznymi. Fale powstają przez mniejsze supergranulki i były już wykorzystywane w ramach badań heliosejsmologicznych. Z zebranych informacji wynika, jakoby supegranulki sięgały na głębokość około 20 000 kilometrów, co stanowi zaledwie 3% zagłębienia w kierunku jądra naszej gwiazdy. Poza tym autorom udało się określić stosunek przepływów energii. Te w dół są o około 40% słabsze niż skierowane ku górze.
Czytaj też: Tajemnicza struktura daje gwiazdom nieśmiertelność. Co się dzieje w Drodze Mlecznej?
Jedna z hipotez sugeruje, iż ta dysproporcja jest wynikiem braku pewnego składnika w przepływach w dół, ale jednocześnie nie można wykluczyć, że różnice wcale nie występują – po prostu zastosowana metoda ma swoje ograniczenia. Jak podsumowują astronomowie, supergranulki są istotnym składnikiem mechanizmów transportu ciepła w Słońcu, lecz wyjaśnienie związanych z nimi mechanizmów stanowi wielkie wyzwanie. Ostatnie ustalenia zmieniają obraz sytuacji, a to nie koniec badań. Osobnym źródłem informacji na temat naszej gwiazdy są misje takie jak Solar Orbiter czy Parker Solar Probe.