Maven Smart System zamówiony, czyli jak Wojsko USA stawia na sztuczną inteligencję
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał firmie Palantir kontrakt o wartości 480 milionów dolarów na opracowanie prototypu projektu Maven Smart System dla Armii USA. Ten ambitny projekt ma dać pierwsze owoce do maja 2029 roku. W ogólnym rozrachunku ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do zrewolucjonizowania analizy pola walki i zwiększenia efektywności wojskowej.
Czytaj też: Wpadka to za mało powiedziane. Marynarka USA w coraz większych tarapatach
Maven Smart System stanowi znaczący krok w integracji zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji w operacjach wojskowych. Skonceptualizowany w 2017 roku, projekt ma na celu stworzenie narzędzia wspomaganego przez SI, które łączy różne źródła danych, takie jak zdjęcia satelitarne, dane geolokalizacyjne i przechwycone komunikaty w spójny interfejs do kompleksowej analizy pola walki. System ten ma na celu dostarczanie w czasie rzeczywistym wglądów i usprawnienie procesów decyzyjnych na miejscu.
Czytaj też: USA tworzą gigantyczny pociski, każdy wart miliard! Ci, którzy wiedzą, do czego służy, wcale się nie dziwią
Projekt Maven stał się kamieniem węgielnym inicjatyw w zakresie sztucznej inteligencji amerykańskiego wojska. Wykorzystując dostępne technologie i zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, Maven autonomicznie identyfikuje potencjalne cele poprzez analizę różnych danych z różnych źródeł, a w tym zdjęć satelitarnych i dronów, filmów z platform nadzorujących oraz przechwyconych komunikatów. Tego typu podejście do analizy zostało już przetestowane w wielu lokalizacjach na całym świecie, przynosząc obiecujące rezultaty.
Czytaj też: USA i Japonia tworzą wyjątkowy pocisk. GPI uderzy w czuły punkt i zwalczy największe zagrożenie
Jednak zastosowania Maven wykraczają poza rozpoznawanie celów. Ten system ma też zwiększyć świadomość sytuacyjną, identyfikować ruchy wojsk i wspierać operacje logistyczne, przyczyniając się do ogólnej efektywności operacji na ziemi. Nic więc dziwnego, że ten projekt może raz na zawsze odmienić strategię obronną USA, a tym samym znacznie wzmocnić zdolności obronne i ofensywne kraju. Dziś nie powinno nas to tak naprawdę dziwić, bo zainteresowanie sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym w sektorze obronnym gwałtownie wzrosło na całym świecie, a poza USA kraje takie jak Izrael i Chiny aktywnie eksperymentują z tymi technologiami na polu bitwy.