Obiektem prowadzonych przez nich badań był jodek niklu, natomiast wnioski wyciągnięte na podstawie tych analiz zostały niedawno zaprezentowane w Nature. Wspomniane zjawisko sprawia, że właściwości elektryczne i magnetyczne materiału mogą na siebie wpływać. Z kolei użyty na potrzeby eksperymentów związek okazał się wykazywać najsilniejsze zarejestrowane kiedykolwiek sprzężenie magnetoelektryczne.
Czytaj też: To nie science fiction a rzeczywistość. Lampy próżniowe pozwolą stworzyć sieć kwantową
Przynajmniej w gronie tzw. multiferroików. Jak sugerują członkowie zespołu badawczego, ich dokonania mogłyby mieć przełożenie na rewolucję w dziedzinie ultraszybkich, energooszczędnych urządzeń stosowanych chociażby w obliczeniach kwantowych. Autorzy sprawili, że zmiany pola elektrycznego wpływały na właściwości magnetyczne materiału i odwrotnie.
Jodek niklu wypada zdecydowanie najlepiej na tle konkurencji. Wykazywane przez ten materiał sprzężenie magnetoelektryczne jest bardzo silne i zostało uzyskane dzięki wzbudzeniu za pomocą ultrakrótkich impulsów laserowych. W czasie eksperymentów członkowie zespołu badawczego śledzili zmiany w uporządkowaniach elektrycznych i magnetycznych jodku litu. Obie te cechy są ze sobą powiązane w multiferroikach, co wynika właśnie ze sprzężenia magnetoelektrycznego.
Elektronika z pewnością mogłaby skorzystać na ostatnich odkryciach. Te obejmowały wyjątkowo silne sprzężenie magnetoelektryczne zaobserwowane w materiale mającym postać jodku niklu
Wydaje się, iż zaobserwowany fenomen był możliwy dzięki dwóm kluczowym czynnikom. Pierwszy odnosi się do sprzężenia spin-orbita będącego efektem relatywistycznym obserwowanym w atomach jodu. Z kolei drugi ma formę porządku magnetycznego w jodku niklu. Określa się to mianem helisy spinowej i wydaje się, że odgrywa ona bardzo istotną rolę w generowaniu tak silnego sprzężenia.
Czytaj też: Stworzyli supermateriał. Elektrony w nim poruszają się wielokrotnie szybciej niż w półprzewodnikach
Elektronika z pewnością może być dziedziną, w której postępy wynikające z ostatnich odkryć będą największe. Mówi się między innymi o nowatorskim podejściu do projektowania magnetycznej pamięci komputerowej, która miałaby działać nie tylko szybciej od obecnie dostępnych wariantów, ale zużywać przy tym znacznie mniej energii. Poza tym beneficjentami tych postępów powinny okazać się komputery kwantowe, które mogą przecież zrewolucjonizować całą masę dziedzin, od projektowania materiałów, przez odkrywanie leków, aż po badanie najdalszych zakątków wszechświata.