Intel zaprezentuje procesory Lunar Lake do laptopów Copilot+ już 3 września. Czego oczekiwać?

Wypuszczając rodzinę procesorów Core Ultra przeznaczonych do laptopów Copilot+, Intel ma zamiar stanąć w szranki zarówno z AMD, jak i Qualcommem. Dzisiaj ujawnił, że 3 września zorganizuje wydarzenie transmitowane na żywo, podczas którego oficjalnie zaprezentuje nową generację układów w architekturze Lunar Lake.
Lunar Lake
Lunar Lake

W oświadczeniu prasowym firmy Intel podano, że w prezentacji wezmą udział wiceprezes wykonawczy firmy i dyrektor generalny Client Computing Group, Michelle Johnston Holthaus wraz ze starszym wiceprezesem i dyrektorem generalnym Client Business Group, Jimem Johnsonem.

Co potrafi Lunar Lake?

Intel zaprezentuje procesor Core Ultra nowej generacji – Lunar Lake – na targach IFA w Berlinie. Podczas tego wydarzenia dyrektorzy ujawnią szczegóły dotyczące “przełomowej wydajności energetycznej x86 nowych procesorów, wyjątkowej wydajności rdzenia, ogromnych skoków w wydajności grafiki oraz niezrównanej mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji, która będzie napędzać tę i przyszłe generacje produktów Intela”. Dyrektorzy podczas transmisji na żywo połączą się z partnerami. Są oni póki co anonimowi, ale podejrzewa się, że jednym z nich będzie Microsoft.

Intel już wcześniej informował, że do końca 2024 roku spodziewa się wypuszczenia na rynek 80 różnych laptopów z systemem Windows, wyposażonych w procesory Core Ultra nowej generacji z procesorami Lunar Lake, a ok. 20 producentów komputerów PC oferuje tego typu notebooki. Ponieważ producent udostępnił wcześniej, na targach Computex, szczegółowe informacje techniczne dotyczące Lunar Lake, zaskoczeń się nie spodziewamy.

Lunar Lake

Czytaj też: Wszystko jasne – Intel znalazł źródło problemów chipów 13. i 14. generacji

Lunar Lake może wywrzeć wpływ na laptopy w dwóch aspektach. Po pierwsze – każdy procesor jest przygotowany z wbudowaną pamięcią DRAM, co oznacza, że ​​będą dostarczane z 16 GB lub 32 GB pamięci RAM bez możliwości rozbudowy. Po drugie – mają cztery rdzenie E oraz cztery rdzenie P, co ogranicza ich elastyczność. Nie wspierają hiperwątkowości.

Ich zaletą będzie natomiast to, że korzystające z nich laptopy będą miały 48 TOPS. Na pokładzie znajdzie się również architektura graficzną Xe2, która pojawi się także w karcie graficznej Battlemage, przeznaczonej dla komputerów stacjonarnych.