Startup VEIR pod kierownictwem Tima Heidela, absolwenta MIT, opracował technologię linii energetycznej zdolnej do przesyłu dużych ilości energii elektrycznej. Docelowa instalacja ma wyglądać jak dotychczasowe linie wsparte na betonowych słupach. Kluczowa różnica pomiędzy konwencjonalnym systemem a tym od VEIR tkwi w szczegółach – czytamy o tym w informacji prasowej MIT.
Czytaj też: Kraje bałtyckie mają sposób na bezpieczeństwo energetyczne. Ten proces postępuje od lat
Technologia obejmuje współpracę dwóch elementów – nadprzewodzących kabli oraz opatentowanego systemu chłodzenia. Linie są zaprojektowane w taki sposób, aby praktycznie niczym nie odróżniały się od dobrze znanych nam słupów z kablami. Zastosowane nowe materiały sprawią, że zwiększy się przepustowość przesyłowa systemu. Wpłynie to korzystnie na stabilność sieci elektroenergetycznej w tych regionach, gdzie jest zainstalowanych bardzo dużo instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.
Linie energetyczne zdolne do przesyłu energii o mocy 400 MW. System testowano już w USA
Pierwsze testy prototypowej instalacji były prowadzone jeszcze w 2023 roku w Woburn, w stanie Massachusetts. Eksperymentalna linia energetyczna liczyła 10 metrów. Teraz trwają pracę nad uruchomieniem pierwszej pilotażowej linii produkcyjnej. Do 2026 roku ma zostać ona uruchomiona. VEIR z początku zaoferuje nadziemne systemy przesyłowe dla prądu przemiennego (AC) umożliwiające dystrybucję energii o mocy 400 MW i napięciu do 69 kV. W dalszych krokach Amerykanie chcą rozszerzyć działalność w stronę produkowania systemów o większym napięciu i mocy, w tym także o linie prądu stałego (DC).
Wynalazek z USA zdaje się być interesującym remedium na bolączki niejednego systemu elektroenergetycznego. W Polsce, dla przykładu, z powodu częstej nadprodukcji energii z odnawialnych źródeł wprowadzane są przez PSE nierynkowe redukcji generacji. Nowoczesne systemy od VEIR zwiększyłyby przepustowość i stabilność sieci.
Czytaj też: Wyłączenie fotowoltaiki goni kolejne. Ostatnie było znów rekordowe – ile instalacji wyłączono?
Póki co nie wiadomo, kiedy i czy amerykańska technologia trafi do Europy i Polski. Na razie VEIR chce sprzedawać swoje produkty podmiotom z USA i koncentrować swoje działania głównie na tamtejszym rynku.