Głębokowodny dwugłowy behemot. Ta turbina wiatrowa ma sprostać huraganom 5. kategorii

Było dla mnie jasne, że w kategorii turbin wiatrowych ludzkość nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Obecnie stosowane rozwiązania mają swoje oczywiste niedoskonałości, ale na horyzoncie pojawiają się coraz bardziej wymyślne konstrukcje, czego przykładem może być najmłodsze dziecko chińskiego producenta największych turbin wiatrowych na świecie. To monstrum ma być zdolne do generowania rocznie 54 tys. MWh czystej energii elektrycznej z wiatru, a będzie musiało stawić czoła nie lada wyzwaniom. Rzućmy okiem bliżej na tę niezwykłą konstrukcję.
Głębokowodny dwugłowy behemot. Ta turbina wiatrowa ma sprostać huraganom 5. kategorii

OceanX – najnowszy wynalazek chińskiej firmy Mingyang Smart Energy można uznać za unikat na skalę światową. Pojedyncza pływająca platforma została wyposażona w dwie turbiny wiatrowe, każda o mocy 8,3 MW (a zatem cały zestaw ma moc 16,6 MW). Konstrukcja tego dwugłowego behemota oficjalnie zakończyła się w ostatnich dniach w Guangzhou w prowincji Guangdong w południowych Chinach. Dwa przeciwbieżne wirniki umieszczone na szczycie zostały wzmocnione podporami kablowymi, a pływająca platforma w kształcie litery Y, na której spoczywają, daje nieco więcej stabilności. 

Cała konstrukcja waży 15 tys. ton i została zaprojektowana do pracy na wodach o głębokości powyżej 35 metrów. Zastosowano w niej turbiny wiatrowe MySE16.6(T) o średnicy łopat wynoszącej 182 m. Jednopunktowy system cumowania ma zmniejszyć wpływ na środowisko morskie, jednocześnie zwiększając stabilność, nawet w trudnych warunkach pogodowych. OceanX został zaprojektowany tak, aby wytrzymać warunki huraganu 5. kategorii przy wietrze o prędkości do 260 km/h. Mało tego – ma nie tylko wytrzymać tak silny wiatr, ale być zdolnym do wykorzystania go w celu produkcji energii, nawet przy falach o wysokości 30 metrów. 

Czytaj też: Niemcy zamówili nowe turbiny wiatrowe. To zamówienie wkurzy wiele krajów Unii Europejskiej

Uwagę zwraca wyjątkowo wysoka intensywność turbulencji, jakim może sprostać OceanX – 0,135. W kategorii lokalizacji morskiej to bardzo dużo, bo większość morskich farm wiatrowych operuje przy tym wskaźniku bliżej wartości 0,06. Wynika to z faktu, że trudne warunki mogą powodować wahania mocy i przedwczesne zużycie komponentów. Być może dlatego już w 2020 roku ekipa Mingyang Smart Energy zbudowała i pomyślnie przetestowała prototyp OceanX w skali 1:10. 

Według danych Global Wind Energy Council, szósty rok z rzędu Chiny zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2025 Państwo Środka zamierza pokryć ze źródeł odnawialnych jedną trzecią krajowego zużycia energii elektrycznej. Z linią brzegową o długości około 14 500 km z pewnością nie zabraknie im terenu pod morskie farmy wiatrowe.