BAE Systems wie, jak wygląda przyszłość dronów. Właśnie ją pokazali

Autonomiczne Platformy Współpracujące (ACP) to najnowszy pomysł firmy BAE Systems co do rozwoju dronów wojskowych nowej generacji. Efekty prac tamtejszych specjalistów już zresztą są widoczne, bo producent pochwalił się właśnie swoim dziełem.
BAE Systems wie, jak wygląda przyszłość dronów. Właśnie ją pokazali

BAE Systems rozwija drony nowej generacji dla współczesnego pola walki

Firma BAE Systems jest jedną z nielicznych, które aktualnie stoją na czele rozwoju nowej generacji Bezzałogowych Systemów Powietrznych. Te ciągle powstają i rozwijają się po to, aby móc jak najlepiej sprostać rosnącym wymaganiom operacji militarnych w coraz bardziej spornych środowiskach. Trudno się temu dziwić, bo w miarę jak konflikty na świecie stają się bardziej złożone i oparte na technologii, potrzeba autonomicznych systemów zdolnych do funkcjonowania zarówno niezależnie, jak i we współpracy z załogowymi platformami, jest coraz bardziej krytyczna. Współczesne działania wojenne wymagają teraz połączenia tradycyjnych systemów załogowych z zaawansowanymi technologiami autonomicznymi, aby zapewnić siłom zbrojnym przewagę strategiczną w dowolnych konfliktach.

Czytaj też: Kleszcze wzmocnią polską armię. Nasze wojsko otrzyma nowoczesne pojazdy pancerne

Koncepcyjne drony ACP

Wedle zapowiedzi drony ACP opracowane przez BAE Systems to coś więcej niż tylko jakieś bezzałogowce, a to przez ich zaawansowane systemy autonomiczne, które pozwalają im wykonywać skomplikowane zadania przy minimalnej interwencji człowieka. Zdolność tych dronów do działania autonomicznego lub w synchronizacji z systemami załogowymi gwarantuje wszechstronne rozwiązanie, które można dostosować do szerokiego zakresu scenariuszy misji. Mowa o dowolnych scenariuszach, jako że drony ACP są wyposażone w najnowocześniejsze czujniki i systemy uzbrojenia, dzięki czemu mogą realizować misje szpiegowskie i uderzeniowe. Gdyby tego było mało, ich projekt opiera się na zwinności oraz przystępności, dzięki czemu te drony mogą być wdrażane w dużych ilościach za stosunkowo małe, ale nadal nieokreślone kwoty.

Czytaj też: Misja: zrewolucjonizować drony wojskowe. Jak wojna zmieni się przez Gambit 5?

Aktualnie sama koncepcja ACP jest częścią szerszych działań BAE Systems w inwestowanie w przyszłe pole walki, gdzie łączność, bezpieczne zarządzanie danymi i szybkie podejmowanie decyzji będą kluczowe. Poprzez rozwijanie systemów, które mogą integrować się bezproblemowo z istniejącymi i przyszłymi technologiami, BAE Systems zapewnia swoim klientom narzędzia potrzebne do dostosowania się do ewoluujących wymagań współczesnych działań wojennych. Kluczowym elementem napędzającym te postępy jest FalconWorks, a więc dział badań i rozwoju w ramach sektora lotniczego BAE Systems, który jest wyspecjalizowany w ciągłym przesuwaniu granic technologii autonomicznych.

STRIX zrewolucjonizuje drony wojskowe?
Inny dron BAE Systems, STRIX

Czytaj też: Nowe drony w służbie Jego Królewskiej Mości. Jak wojsko Wielkiej Brytanii zmieni się z Stalker VXE30?

Nie możemy jednocześnie zapominać o wyglądzie, bo choć na papierze drony ACP są naszpikowane nowoczesną technologią, która umożliwia im działanie w wielu scenariuszach, tak ich koncepcyjny projekt również wyróżnia się na tle innych bezzałogowców. Wyglądają bowiem jak połączenie myśliwców z pociskami manewrującymi, dzierżąc swoje skrzydła w układzie delta, dwa pionowe stateczniki oraz najpewniej zamykane wewnętrzne komory na uzbrojenie.