Niesamowite odkrycie – grafen na Księżycu! Do czego może się przydać?

Badając próbkę księżycowego regolitu pobraną podczas lądowania sondy Chang’e 5, chińscy naukowcy dokonali niespodziewanego odkrycia. Okazuje się, że na naszym naturalnym satelicie jest grafen, choć prawdopodobnie w niezbyt okazałych ilościach.
Na Księżycu jest grafen, choć w małych ilościach /Fot. Pexels

Na Księżycu jest grafen, choć w małych ilościach /Fot. Pexels

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk wykorzystali spektrometrię ramanowską do przebadania małej próbki (2,9 x 1,6 mm) księżycowego regolitu przywiezionego przez sondę Chang’e 5. Zidentyfikowano kilka miejsc o wysokiej zawartości węgla, który wydawał się mieć postać grafitu. Ponieważ grafen to w zasadzie bardzo cienkie warstwy grafitu, uczeni sprawdzili próbkę pod większym powiększeniem.

Czytaj też: Trzy warstwy grafenu zamiast dwóch? Mała zmiana, a efekt ogromny

Okazało się, że w próbce węgla znalazł się także grafen. Część składała się z płatków o grubości od 2 do 7 warstw, podczas gdy część tworzyła powłokę węglową otaczającą inne materiały. Uczeni uważają, że grafen księżycowy nie został po prostu oderwany od grafitu, a powstał w innym procesie, który wymagał wysokich temperatur.

Jak powstał grafen na Księżycu?

Analiza opisana w czasopiśmie National Science Review wykazała, że związki żelaza były obecne tylko w obszarach o wysokiej zawartości węgla. Produkcję grafenu albo uruchomiło ciepło z aktywności wulkanicznej, która występowała we wczesnych latach istnienia Księżyca, albo obecne w glebie minerały zawierające żelazo, które wychwyciły węgiel z gazów w wietrze słonecznym.

Czytaj też: Naukowcy dodali grafen do diamentu. Zmienił się nie tylko jego wygląd

Niestety, na Księżycu nie ma na tyle grafenu, aby przyszli astronauci mogli go zbierać i wykorzystywać do własnych celów, nie mówiąc o wysyłce na Ziemię. Ale zrozumienie, jak grafen może powstawać w warunkach naturalnych może pomóc nam znaleźć jego pokłady w innych miejscach Układu Słonecznego. Nie od dziś wiadomo, że grafen występuje w przestrzeni międzygwiazdowej, meteorytach i prawdopodobnie innych planetach.

Tak wygląda grafen

W podsumowaniu artykułu czytamy:

Katalizowane minerałami tworzenie naturalnego grafenu rzuca światło na rozwój tanich, skalowalnych technik syntezy wysokiej jakości tego materiału. Dlatego też można promować nowy program eksploracji Księżyca i spodziewać się pewnych przełomowych odkryć.

Grafen to jedna z najpóźniej odkrytych odmian alotropowych węgla – uzyskano go dopiero w 2004 r. Jest to płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty, co przypomina plaster miodu. Grafen jest obdarzony niezwykłymi właściwościami – jest twardszy od diamentu, a przy tym bardzo rozciągliwy. Doskonale przewodzi ciepło i prąd, a jego wiązania atomowe są tak ścisłe, że nawet bakterie nie są się w stanie przez nie przecisnąć. Grafen prawdopodobnie zastąpi krzem w produkcji elektroniki, gdyż elektrony w nim poruszają się 200 razy szybciej niż w krzemie.