Komputery kwantowe mają wielki problem. Naukowcy bezradnie rozkładają ręce

Komputery kwantowe zapewniają kuszącą perspektywę, w której zastępują klasyczne układy obliczeniowe. Ale żeby tak się stało potrzeba między innymi uporania się z ich podatnością na zakłócenia.
Komputery kwantowe mają wielki problem. Naukowcy bezradnie rozkładają ręce

Naukowcy przekonują, że uda im się tego dokonać. O ile jednak dotychczasowe rozwiązania polegały na korekcji błędów w momencie ich wykrycia, tak w ramach ostatnich wysiłków ich autorzy przyjęli nieco inną strategię. Członkowie zespołu badawczego odpowiedzialni za artykuł zamieszczony na łamach Nature Physics wyjaśniają, że wybrana metoda – alternatywna dla przytoczonej – umożliwia wydajną i efektywną energetycznie korekcję błędów.

Czytaj też: To się nazywa osiągnięcie. Nowy komputer kwantowy z gigantycznym rekordem

Te mają postać tzw. szumów, które zakłócają przechowywane i przesyłane informacje kwantowe. Szukając sposobów na zwalczenie błędów, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec zdali sobie sprawę z pewnej bardzo istotnej kwestii. Jak wyjaśniają, komputery kwantowe są coraz większe, a w konsekwencji narzędzia mające na celu korekcję występujących błędów tracą na skuteczności.

Jeden z uczestników badań, Jens Eisert, stwierdził, że on i jego współpracownicy brali pod uwagę ograniczenia krótkoterminowych obliczeń kwantowych wykorzystujących zaszumione bramki kwantowe. W toku rozważań poświęconych tej kwestii doszli do wniosku, że muszą zidentyfikować szczegółowe granice łagodzenia błędów kwantowych. Dzięki wyciągniętym wnioskom ustalili, w jakim stopniu ten proces może pomóc w zmniejszeniu wpływu szumu na krótkoterminowe obliczenia kwantowe.

Komputery kwantowe, choć oferują szerokie możliwości z zakresu wykonywania zaawansowanych obliczeń, to zarazem są podatne na zakłócenia w postaci szumów

Poza tym członkowie zespołu badawczego podkreślają, iż łagodzenie błędów kwantowych nie jest tak skalowalne, jak mogło się do tej pory wydawać. Wręcz przeciwnie: wraz ze zwiększaniem skali obwodów kwantowych, nakłady konieczne do łagodzenia błędów zdecydowanie się zwiększają. Oznacza to, że narzędzia oddelegowane do zwalczania następstw szumu – nawet jeśli mogą okazać się przydatne – to i tak mają swoje ograniczenia. Tych ostatnich być może nigdy nie uda się przeskoczyć. Chyba, że inżynierowie wpadną na zupełnie inne podejście do tematu.

Czytaj też: Chińczycy stworzyli potężne narzędzie obliczeniowe. Ten układ wyznacza przyszłość

Mimo trudności, gra jest warta świeczki. Komputery kwantowe są w stanie wykonywać obliczenia zdecydowanie szybciej od swoich klasycznych odpowiedników. Z tego względu uznaje się je za klucz do bezpiecznego przesyłania informacji, projektowania nieznanych wcześniej materiałów, odkrywania nowych leków czy zgłębiania największych tajemnic otaczającego nas wszechświata.