Naukowcy z Uniwersytetu Leibniza w Hannoverze poinformowali właśnie, że do stworzenia sieci internetu kwantowego wcale nie potrzeba nowej infrastruktury. Naukowcom udało się bowiem przesłać informacje kwantowe niejako obok klasycznych danych jednym i tym samym światłowodem. Można zatem powiedzieć, że zera i jedynki danych komputerowych mogą być przesyłane w otoczeniu danych kwantowych bez żadnej straty.
To zupełnie zmienia sytuację. Stworzenie kwantowego internetu nagle okazuje się znacznie prostsze, bowiem wymagana do tego infrastruktura już istnieje i nie wymaga aktualizacji. Możliwości nowego kwantowego internetu w zakresie przesyłania między licznymi komputerami kwantowymi danych kwantowych może otworzyć zupełnie nowe wrota dla naukowców z równych dziedzin. Jakby nie patrzeć, połączenie mocy obliczeniowych wielu komputerów kwantowych może stworzyć urządzenie, które będzie w stanie poradzić sobie z zadaniami obliczeniowymi, których dzisiaj nie są w stanie rozwiązać nawet najmocniejsze komputery kwantowe.
Czytaj także: Przesłali kubity zwykłym światłowodem na rekordową odległość. Internet kwantowy puka do bram
Cały problem z przesyłaniem danych kwantowych polega na tym, że związane ze sobą fale elektromagnetyczne muszą być przesyłane niejako w izolacji, aby nic nie zakłóciło stanu ich splątania. To właśnie to uniemożliwiało dotychczas przesyłanie danych kwantowych wraz z danymi klasycznymi jednym i tym samym światłowodem. Cały problem polega jednak na tym, że tylko w ten sposób możemy myśleć o stworzeniu internetu kwantowego w najbliższej przyszłości. Musimy przesyłać dane kwantowe za pomocą istniejących już światłowodów, nie eliminując i nie ograniczając przy tym możliwości przesyłania danych klasycznych.
Rozwiązanie tego ograniczenia wcale nie należało do prostych. Badacze z Hannoveru postanowili zaprojektować urządzenie, które będzie w stanie przesuwać fazę sygnałów w światłowodzie tak, aby dane klasyczne i kwantowe mogły być przesyłane na tej samej częstotliwości.
Naukowcom udało się ustawić urządzenie tak, że strumienie danych nie zakłócają się, a sam strumień kwantowy pozostaje wciąż w stanie splątania kwantowego. Na wyjściu znajdującym się na drugim końcu światłowodu, dane klasyczne i kwantowe są ponownie od siebie oddzielane, tak aby każda wiązka mogła podążać swoim torem.
Czytaj także: Nadchodzi internet kwantowy, a jego twórcy dokonali teleportacji danych
To znacznie większe osiągnięcie, niż się może wydawać. Jakby nie patrzeć, opracowanie metody, która umożliwia wysyłanie obu rodzajów danych istniejącymi już światłowodami sprawia, że stworzenie internetu kwantowego będzie wymagało jedynie dopracowania metod i technik przesyłania i odbierania danych, bowiem cała niezbędna do tego infrastruktura już istnieje.
Warto tutaj jednak podkreślić, że to dopiero początek prac nad internetem kwantowym. Naukowcy będą w najbliższym czasie testowali ten sposób przesyłania informacji starając się przesyłać informacje kwantowe na większe odległości. Wyzwaniem będzie także opracowanie algorytmów zarządzających przesyłaniem dwóch rodzajów informacji jednocześnie. Gra jest jednak warta świeczki, bowiem internet kwantowy obiecuje nam całkowitą zmianę bezpieczeństwa przesyłanych danych, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.