Wielka pożyczka na europejski lit. Produkcja elektryków ruszy z kopyta?

W Europie będzie produkowany wodorotlenek litu – surowiec niezbędny do produkcji akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych. Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt na rozbudowę linii produkcyjnej zakładowi z Europy Północnej. O jakim przedsiębiorstwie mowa dokładnie?
Budowa zakładu produkcyjnego Keliber Oy w Finlandii / źródło: Keliber, Europejski Bank Inwestycyjny, materiały prasowe

Budowa zakładu produkcyjnego Keliber Oy w Finlandii / źródło: Keliber, Europejski Bank Inwestycyjny, materiały prasowe

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił pożyczki w wysokości 150 milionów euro na rozwój linii produkcyjnej obejmującej przetwórstwo wodorotlenku litu. Beneficjentem została fińska firma górnicza Keliber Oy, która należy do większej grupy przemysłowej Sibanye-Stillwater. Tak imponująca kwota finansowania ma przede wszystkim na celu zaspokojenie rosnącego popytu na lit, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej.

Czytaj też: Odkryli u siebie gargantuiczne złoża litu. Teraz będą trząść całym światem i nie są to Chiny

Jak czytamy w komunikacie prasowym, pożyczka ma sfinansować budowę zakładów górniczych i przetwórczych w regionie Kaustinen w Finlandii. W ostatnich latach były tam prowadzone rozmaite badania geologiczne, które wykazały, że region ten jest niezwykle zasobny w drogocenny surowiec. Lit znajduje się tutaj w rzadkich granitowych pegmatytach klasyfikowanych jako pegmatyty LCT. Przypomnijmy, że pod tym terminem kryją się skały magmowe głębinowe wyróżniające się obecnością przerośniętych kryształów m.in. kwarcu.

Lokalizacja formacji geologicznej z pegmatytami bogatymi w lit. Mapa pochodzi z artykułu fińskiej Służby Geologicznej / źródło: https://doi.org/10.1016/j.oreoa.2024.100060, CC-BY-4.0

Fiński zakład górniczy będzie produkować lit. To pierwszy taki podmiot w Europie

Pożyczkodawca doskonale sobie zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo lit jest dzisiaj kluczowym surowcem na światowym rynku. Bez niego branża samochodów elektrycznych nie byłaby w stanie funkcjonować. Finansowe wsparcie podmiotu z Europy wzmocni sam kontynent w zakresie materiałów akumulatorowych oraz przyczyni się do dekarbonizacji transportu drogowego.

Czytaj też: Znaleźli złoża litu o gigantycznej wartości. To prawdziwy strzał w dziesiątkę

W ramach projektu powstanie linia produkcyjna litu z własnych, tj. fińskich, zasobów mineralnych. Budowa zakładu przemysłowego już ruszyła, a produkcja wodorotlenku litu ma się rozpocząć w 2025 roku. Jeśli wszystko dojdzie do skutku, to fiński zakład Keliber będzie pierwszym producentem materiałów akumulatorowych w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ten kraj na południe od Polski ma potężne złoża litu. Czekają 20 lat na ich wydobycie

Mika Seitovirta, dyrektor regionalny w koncernie Sibanye-Stillwater Europe cytowana w informacji prasowej przyznała: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z silnego wsparcia ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przewidujemy, że projekt litowy Keliber znacznie wzmocni samowystarczalność Europy w zakresie tego krytycznego surowca i w zielonej transformacji energetycznej.”