Microsoft chce zintegrować Copilot z menu Start w Windows 11

Ostatnie miesiące przyniosły nam zjawisko wciskania przez Microsoft asystenta Copilot wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Na przykład dodawanie opcji podsumowania czy analizy pliku tekstowego, usuwanie tła grafik w Paincie, obecność w OneDrive itd. Ale Microsoft nie zamierza na tym poprzestać i chce dodać go również do menu Start. A po co?
Copilot
Copilot

W buildach typu “preview” edycji Windows 11 24H2 wykryte zostały nowe obszary działania Copilota. Przypomnę, że edycja ta została już opublikowana dla urządzeń Copilot+, ale dla maszyn nie mających NPU pojawi się dopiero na jesieni. Inna sprawa, że nazywanie wszystkiego podobnym określeniem wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Mamy asystenta Copilot i urządzenia Copilot+. A gdzie teraz i w jakiej roli pojawi się cyfrowy asystent Microsoftu?

Nowe funkcje Copilot w Windows 11

Użytkownicy przyglądający się nowościom technicznym wydana Preview 24H2 wykryli nowy identyfikator – nosi on nazwę CotextualCopilotActionsOnStartRecommended. Zatem prawdopodobnie Copilot będzie sugerować działania na podstawie wcześniejszych zachowań użytkownika związanych z w menu Start, a także zasugerować akcje związane z aplikacją/plikiem. Mogą to być ostatnio używane, jak również ogólne. Wszystko możliwe.

Ponadto Copilot ma pojawić się w Ustawieniach, podpowiadając odpowiedzi i pytania dotyczące najczęściej poruszanych tematów. W kompilacjach systemu Windows 11 24H2 Insider możesz wysłać plik/obraz do Copilota. Microsoft zamierza rozszerzyć tę możliwość, sugerując więcej akcji w menu kontekstowym Eksploratora plików. Pojawią się one także po najechaniu na niego kursorem. Mamy tu m.in polecenie “Zmień styl” oraz “Stwórz podobny obraz”.

Copilot
fot.: WindowsLatest

Czytaj też: Copilot pozwoli na personalizowanie SI w Wordzie. Co to da w praktyce?

Oczywiście w przypadku komputerów bez NPU wszelkie działania wymagające użycia sztucznej inteligencji będą przeprowadzane w chmurze, czyli nieco wolniej niż na maszynach Copilot+. Te zaś dzięki swojej mocy obliczeniowej (minimum 45 TOPS) wykonują takie zadania lokalnie. Jak na razie nowe funkcje Copilot są tylko w planach, ale widać po nich, że Microsoft idzie mocno w tym kierunku.