Dzięki aplikacji mObywatel zgłosisz zagrożenie w sieci

Aplikacja mObywatel od dawna trafiła do mojego niezbędnika, uwalniając od konieczności noszenia ze sobą dokumentów. Oprócz mTożsamości do programu trafia jednak coraz więcej innych przydatnych usług, a najnowszą jest „Bezpiecznie w sieci”
Dzięki aplikacji mObywatel zgłosisz zagrożenie w sieci

Bezpiecznie w sieci w mObywatelu

Codzienne korzystanie z sieci to nie tylko zalety, ale także zagrożenie. Oszuści są w stanie wykorzystać naszą nieuwagę, podszyć się pod inny podmiot w sieci, wysłać fałszywą wiadomość z linkiem, po którego kliknięciu będziemy zachęcani do podania ważnych danych lub do instalacji oprogramowania. Najwięksi operatorzy starają się z takimi zagrożeniami walczyć, ale by być w tym skuteczni, muszą wiedzieć o pojawiających się nowych zagrożeniach.

Dlatego od dawna można zgłaszać podejrzane SMS-y, strony itp. do CERT Polska, który wraz z operatorami stara się usuwać i blokować zagrożenia. Podejrzane wiadomości można było zgłaszać, przesyłając je SMS-em na numer CERR, ale już pełne zgłoszenie incydentu wymagało udania się na stronę i wypełnienia odpowiedniego formularza.

Od teraz jednak zgłosić incydent możemy wprost z mObywatela, który za rękę prowadzi poprzez całą procedurę i pozwala na anonimowe zgłoszenie. W przypadku konieczności załączenia wiadomości, maila itp mObywatel poda nam odpowiednie dane kontaktowe albo przekieruje na stronę, gdzie można kontynuować zgłoszenie.

Jakie zagrożenia można zgłosić?

  • Złośliwą stronę internetową (próba wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy) 
  • Podejrzaną wiadomość SMS (podejrzana treść lub nadawca) 
  • Podejrzaną wiadomość e-mail (podejrzane załączniki, szantaż lub phishing) 
  • Oszustwo (fałszywe sklepy internetowe i inne próby podszywania się pod firmy lub instytucje)

Jeśli incydent nie pasuje do żadnej z kategorii, po wybraniu przycisku „Inne” można będzie szerzej opisać to co wiemy i przesłać do dalszej analizy ekspertom.

„Bezpiecznie w sieci” to ruch we właściwym kierunku

Łatwe zgłaszanie zagrożeń w sieci to pierwszy krok do poprawy bezpieczeństwa. Takim pomysłom zdecydowanie kibicuję i trzymam kciuki za Ministerstwo Cyfryzacji, by miało więcej równie udanych pomysłów – pamiętam bowiem, że jest w stanie także potknąć się o własne nogi, promując swoje rozwiązania i korzystając przy tym z zastrzeżonego znaku towarowego jednego z dużych operatorów…

Zobacz także: ProtonVPN jeszcze bezpieczniejszy. Serwis dodaje funkcje anty-cenzorskie (chip.pl)