Nigdy wcześniej nie udało się go stworzyć. Naukowcy walczą z ciężkim pierwiastkiem

W 2000 roku naukowcy ze Zjednoczonego Instytutu Badań w Dubnej przeprowadzili obserwacje rozpadu atomu pierwiastka, który ostatecznie został nazwany liwermorem. Po ponad dwudziestu latach atomy liwermoru pojawiły się na terenie Lawrence Berkeley National Laboratory, co stanowiło wstęp do kolejnej niezwykłej historii.
Nigdy wcześniej nie udało się go stworzyć. Naukowcy walczą z ciężkim pierwiastkiem

Ale zacznijmy od początku. Niedawno badacze wykorzystali fragment izotopu tytanu-50, który został podgrzany do niecałych 1650 stopni Celsjusza. W takich okolicznościach doszło do powstania liwermoru. I choć ten ostatni nie jest najcięższym pierwiastkiem kiedykolwiek zsyntetyzowanym przez człowieka, to i tak może odegrać ważną rolę w badaniach nad takowymi. 

Czytaj też: Wielki krok w rozwoju technologii wychwytywania. Chemicy wypełnili kluczową lukę

Ostatecznym celem jest wytworzenie unbinilu, którego liczba atomowa wynosi 120. O dotychczasowych wysiłkach w tym zakresie oraz potencjalnych korzyściach czekających na badaczy uczestnicy całego przedsięwzięcia piszą w artykule mającym formę preprintu. Najważniejszym aspektem zorganizowanych eksperymentów było to, że udało się stworzyć liwermor z wykorzystaniem izotopu tytanu.

Daje to nadzieję na powtórzenie tego wyczynu w odniesieniu do unbinilu. Kluczową rolę odegrał w tym przypadku cyklotron znajdujący się na wyposażeniu Berkeley Lab. Takie urządzenie zajmuje się przyspieszaniem ciężkich jonów tytanu. Wiązka ma trafić w cel, co w ostatnim czasie doprowadziło do powstania dwóch atomów liwermoru. 

Zdaniem naukowców do zsyntetyzowania unbinilu, co nigdy przedtem się nie udało, ma posłużyć przytoczona technika oraz izotop kalifornu-249. I choć nowe podejście ma zapewnić wyższe tempo działania od wcześniej stosowanych, to sami zainteresowani podkreślają, że cały proces i tak będzie wyjątkowo mozolny. W praktyce oznacza to, iż stworzenie unbinilu zajmie około 10-krotnie więcej czasu aniżeli liwermoru.

Czytaj też: Na Księżycu znajduje się ukryty tunel. Pojawił się pierwszy dowód na jego istnienie

Starania w tym zakresie mają międzynarodowy charakter i trwają od co najmniej 2006 roku, kiedy to Rosjanie podjęli się takiego wyzwania. Rok później do rozgrywki dołączyli Niemcy, lecz w obu przypadkach wysiłki zakończyły się fiaskiem. Teraz może dojść do przełomu, który byłby dziełem Amerykanów.