Jak Lockheed Martin zrewolucjonizował samoloty wojskowe?
Amerykańska firma Lockheed Martin niedawno zaprezentowała znaczący postęp w technologii pozyskiwania celów i przeprowadzania na nie ataku, prezentując nową wersję swojego zasobnika celowniczego Sniper. Ten zasobnik wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanymi możliwościami sieciowymi, które są zaprojektowane w celu zwiększenia łączności między myśliwcami czwartej generacji, takimi jak F-16 Viper, a zaawansowanymi myśliwcami piątej generacji pokroju F-35 Joint Strike Fighter. Ta innowacja ma na celu przede wszystkim tworzenie lokalnych “śmiercionośnych sieci”, które będą integrować różne zasoby powietrzne i naziemne, co zapewni strategiczne korzyści we współczesnych scenariuszach bojowych.
Czytaj też: Okręt USS Nantucket wszedł na służbę. To przepis USA na przybrzeżną dominację
Zacznijmy od tego, że oryginalny Sniper Advanced Targeting Pod (ATP) jest kluczowym narzędziem w operacjach wojskowych. Integruje w sobie kamery elektro-optyczne i podczerwieni, poszukiwacz lasera i laserowi wskaźnik, a na dodatek może generować współrzędne celów dla amunicji naprowadzanej GPS. Dzięki temu może prowadzić nadzór powietrzno-ziemski, rozpoznania, a nawet wykrywania oraz identyfikacji celów powietrznych. W nowej wersji Sniper oczywiście zachowuje te funkcje, ale doczekał się też precyzyjnej anteny konformalnej, która umożliwia bezpieczne połączenie między myśliwcami czwartej generacji a F-35 (z udziałem systemu MADL) oraz innymi zasobami. Takie coś umożliwia tworzenie zdecentralizowanej, ale bardzo bezpiecznej sieci mesh, co znacznie poprawia zdolność do udostępniania i reagowania na informacje o celach i nadzorze w czasie rzeczywistym na wielu platformach.
Czytaj też: Ważna deklaracja ze strony USA. Czy taka reakcja na poczynania Chin i Rosji nie jest przesadą?
Co to oznacza? Ano to, że w praktyce jedne myśliwce mogą wykrywać i pozyskiwać cele, które normalnie umknęłyby innym maszynom, a następnie przekazywać je do nich w czasie rzeczywistym, aby umożliwić im przeprowadzenie ataku. Nie jest to tylko teoria, że wcześniej firma Lockheed Martin i Siły Powietrzne USA demonstrowały wspólnie komunikację F-35 z myśliwcami czwartej generacji za pośrednictwem pośrednich bram sieciowych. Nowy Sniper upraszcza i ulepsza ten proces poprzez integrację tej zdolności bezpośrednio w istniejących zasobnikach celowniczych na wielu samolotach czwartej generacji. Wiele zyskają na tym również systemy naziemne, bo dane pozyskiwane z F-35, które trafiałyby od razu do systemów wyrzutni HIMARS czy M270, to coś na wagę złota.
Czytaj też: Armia USA chce połączyć najlepsze z dwóch światów. Potrzebuje nowego powietrznego niszczyciela
Wprowadzenie nowego zasobnika Sniper przez Lockheed Martin jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę obecny krajobraz geopolityczny i rosnące znaczenie zintegrowanych systemów obrony. Zwłaszcza że USA i wiele krajów sojuszu NATO operuje ciągle mieszanymi eskadrami różnych myśliwców o przeróżnym zaawansowaniu. Dlatego właśnie najnowszy Sniper Networked Targeting Pod reprezentuje znaczący krok naprzód w technologii celowania wojskowego, oferując zwiększoną łączność i zdolności taktyczne. Dlatego właśnie może stać się kluczowym zasobem we współczesnych działaniach wojennych, bo jego zdolność do tworzenia dynamicznych, elastycznych i bezpiecznych połączeń z pewnością ukształtuje przyszłość walk powietrznych i zintegrowanych strategii obronnych.