Sonda JUICE przeleciała koło Ziemi i Księżyca. Zrobiła superdokładne zdjęcia powierzchni

W ubiegłym tygodniu w pobliżu Ziemi i Księżyca przeleciała sonda kosmiczna, która od ubiegłego roku zmierza w kierunku Jowisza. Nie był to jednak zwykły przelot w pobliżu Ziemi. To pierwszy przypadek w historii, aby sonda kosmiczna skorzystała z grawitacji całego układu Ziemia-Księżyc do zmiany swojej prędkości. Cały manewr został wykonany niezwykle precyzyjny, a sonda została ustawiona zgodnie z planem na trajektorii, która zabierze ją do Wenus. W ramach przelotu naukowcy postanowili także przetestować jedną z kamer naukowych zainstalowanych na pokładzie sondy. W przyszłości będzie ona fotografowała powierzchnię takich globów, jak chociaż Ganimedes.
Sonda JUICE przeleciała koło Ziemi i Księżyca. Zrobiła superdokładne zdjęcia powierzchni

Tuż po przelocie sondy w naszym bezpośrednim otoczeniu naukowcy z zespołu misji JUICE opublikowali w internecie zdjęcia wykonane za pomocą kamer nawigacyjnych i monitorujących stan sondy kosmicznej. Musieliśmy jednak poczekać kilka dobrych dni, aby zobaczyć najciekawsze zdjęcia wykonane za pomocą kamery naukowej JANUS. Było jednak na co czekać.

Warto tutaj podkreślić, że rzeczona kamera tak naprawdę swoją pracę rozpocznie dopiero na początku lat trzydziestych, kiedy sonda JUICE dotrze w końcu do układu Jowisza i zacznie krążyć wokół planety i przelatywać w pobliżu jej lodowych księżyców. Wtedy to JANUS będzie przesyłał na Ziemię wysokiej rozdzielczości zdjęcia lokalnych struktur na powierzchni odwiedzanych przez sondę Księżyców. Już teraz wiadomo, że rozdzielczość kamery pozwoli fotografować powierzchnię Ganimedesa z dokładnością do 2,4 m/piksel i 10 km/piksel na Jowiszu.

Czytaj także: Zapomnij o tym, czego nauczyli Cię w szkole. Jowisz ma więcej księżyców, niż myśleliśmy

Podczas przelotu w pobliżu Ziemi i Księżyca kamera nie miała do wykonania żadnych pomiarów naukowych, a jedynie sprawdzić jakość wykonywanych zdjęć przy różnych ustawieniach. Dzięki uzyskanym w ten sposób zdjęciom naukowcy mogą teraz doprecyzować algorytmy i procedury wykonywania zdjęć wszystkich czterech galileuszowych księżyców Jowisza. Wszystkie te zdjęcia będą rewolucyjne dla naszej wiedzy o tych fascynujących globach, bowiem dostarczą nam dane w 50-krotnie wyższej rozdzielczości niż jakakolwiek inna kamera wysłana dotychczas do Jowisza.

Powierzchnia Księżyca sfotografowana podczas przelotu sondy JUICE 19 sierpnia 2024 roku. Źródło:  ESA/Juice/JANUS

Przedstawione tutaj zdjęcia powierzchni Księżyca wykonane w ubiegłym tygodniu doskonale obrazują, jakie zdjęcia Ganimedesa, Kallisto i Europy będą docierały do Ziemi na początku lat trzydziestych.

Zdjęcia Ziemi otoczonej burzliwą atmosferą wskazują natomiast jak będą wyglądać zdjęcia przedstawiające powierzchnię górnych warstw atmosfery Jowisza.

Sonda JUICE po minięciu Księżyca i Ziemi teraz zmierza do Wenus, drugiej planety od Słońca, w pobliżu której przeleci w sierpniu 2025 roku. Przelot ten pozwoli zwiększyć prędkość sondy, która następnie ponownie przeleci w pobliżu Ziemi jeszcze w 2026 i 2029 roku. Po tym ostatnim przelocie rozpocznie się szybki transfer w kierunku Jowisza, do którego JUICE doleci w 2031 roku. Po zakończeniu podstawowej misji, sonda wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa. W ten sposób JUICE stanie się pierwszą sondą kosmiczną w historii, która weszła na orbitę wokół księżyca innego niż Księżyc.