Zespół uczonych z Chińskiej Akademii Nauk opracował nową technologię produkcji dielektrycznych wafli wykorzystywanych do budowy drobnych urządzeń elektronicznych – czytamy w komunikacie prasowym CAN. Tym samym odkryli oni niemal Święty Graal świata elektroniki. Z wynikami badań możemy zapoznać się w czasopiśmie naukowym Nature.
Czytaj też: Pożar baterii zablokował autostradę w Stanach, ale to nie jest to co myślisz
Przystępując do prac naukowych, uczeni doskonale wiedzieli, z jakimi wyzwaniami boryka się współczesny świat zaawansowanych technologii. Urządzenia elektroniczne ulegają przede wszystkim drastycznej miniaturyzacji. Utrzymanie satysfakcjonującej wydajności przy naprawdę małych rozmiarach tranzystorów staje się (paradoksalnie) ogromnym problemem dla producentów.
Innowacja w świecie materiałów dielektrycznych wpłynie na żywotność urządzeń zasilanych bateriami litowymi
Problem dotyka chociażby materiałów dielektrycznych, które pełnią rolę izolatorów w układach scalonych. Gdyby nie one, nasze smartfony nagrzewałyby się do wysokich temperatur, a baterie litowo-jonowe traciły na żywotności w bardzo szybkim tempie. Wiedząc o tym, chińscy naukowcy opracowali sztuczne płytki dielektryczne z… szafiru.
Czytaj też: Niebywała metoda odzysku surowców z baterii. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania
Tak naprawdę chodzi tutaj o syntetyczny tlenek glinu, który nie jest naturalnie powstającym minerałem. Niemniej ów syntetyk prezentuje wszystkie potrzebne właściwości dielektryczne i izolacyjne oraz posiada identyczną z prawdziwym szafirem strukturę krystaliczną. Uczonym udało się stworzyć taki materiał dzięki technologii zwanej przez nich „utlenianiem interkalacyjnym na monokrystalicznym glinie”.
Niesłychane osiągnięcie z Państwa Środka może teraz nieźle namieszać w świecie elektroniki. Przede wszystkim pomoże w tworzeniu energooszczędnych urządzeń z wydłużonym czasem pracy baterii – donosi Chińska Akademia Nauk. Układy scalone produkowane w nowej technologii z szafirowymi płytkami na pewno nie pozostaną niezauważone przez branżę zajmującą się rozwojem sztucznej inteligencji i urządzeń tzw. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT).