Malta jest krajem o niewielkiej powierzchni. Każdy metr kwadratowy powierzchni jest tam na wagę złota. Budowanie nowych wielkoskalowych farm fotowoltaicznych nie ma tam zatem większego sensu z uwagi na brak dostępnych gruntów. Wobec takiego stanu rzeczy naukowcy z Uniwersytetu Malty opracowali innowacyjny system, które pozwoli zwiększyć produkcję energii elektrycznej chociażby przez istniejące już instalacje.
Czytaj też: Naukowcy z Krakowa ulepszyli panele słoneczne. Dzięki nim wykonaliśmy spory krok naprzód
Mowa tutaj o rozwiązaniu chłodzącym panele słoneczne, dzięki któremu ogniwa są w stanie wygenerować ponad 9 proc. więcej energii. Chłodzenie modułów jest bardzo ważne w klimacie podzwrotnikowym, w jakim znajduje się Malta. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na sprawność konwersji energii przez panele słoneczne. Na czym więc polega system zaprojektowany i opatentowany przez Maltańczyków?
Panele słoneczne z systemem chłodzenia pracują wydajniej o 9 proc.
Jak czytamy w czasopiśmie Invention Disclosure, wynalazek opiera się na komorze z wodą umieszczonej z tyłu modułu, z której rozprowadzany jest płyn do chłodzenia ogniw słonecznych. System obejmuje również takie elementy jak adapter rurowy oraz rozprowadzacz strumienia, który pozwala uzyskać optymalną dynamikę płynów w całej instalacji.
Czytaj też: Te panele słoneczne mają nie tylko genialną wydajność. Rozpoznasz je od razu
Autorzy wynalazku przekonują, że system zapewnia zysk netto energii elektrycznej na poziomie ponad 9 proc. i sprawność cieplną sięgającą 56 proc. – czytamy w artykule naukowym. Instalacja jest w zasadzie już gotowym produktem do implementacji w różnych miejscach. Niemniej koszty jej budowy mogą być wykraczające ponad zyski.
Nowe, specjalnie zmodyfikowane panele słoneczne z pierwotnie wbudowanym systemem chłodzenia kosztują niespełna 10 proc. więcej od konwencjonalnych modułów. Natomiast montując system w ogniwach z rynku wtórnego koszty podwajają się względem standardowych modułów. Autorzy wynalazku wyrażają nadzieję, że masowa produkcja instalacji chłodzącej obniży wyraźnie koszty i zwiększy opłacalność inwestycji.
Czytaj też: W 1992 roku zamontowali panele słoneczne. Jak fotowoltaika wypada po ponad 30 latach?
Dodają na koniec, że system tak naprawdę „ujawnia różne obszary zastosowań takiego sposobu chłodzenia, jak np. podczas ogrzewania wody w domach i przemyśle, w instalacjach odwróconej osmozy i instalacjach fotowoltaicznych na morzu, prezentując swoją wszechstronność, zdolność adaptacji i przydatność dla szerokiego rynku” – informuje Mulè Stagno cytowany przez PV Magazine.