Windows 11 nie lubi się z nowymi Ryzenami. Ale już powstaje specjalna łatka

AMD wprowadzając na rynek procesory Ryzen 9000 (architektura Zen 5) reklamowała je m.in. stwierdzeniem, że zapewniają wzrost IPC o 16%. Jak się jednak okazało – wzrost wydajności okazał mniejszy w porównaniu z przejściem z Zen 3 na Zen 4, czyli procesory Ryzen 7000. Ale AMD wspólnie z Windowsem pracują nad łatką, która ma “dać kopa” i podnieść wydajność procesorów producenta na Windows 11.
Windows 11
Windows 11

AMD miało szansę wyprzedzić konkurenta – czyli firmę Intel – która wciąż zbiera się po problemach z procesorami 13. i 14. generacji. Częściowo z niej skorzystało. Na Linuksie procesory Ryzen 9000 perfekcyjnie sprawdzają się przy cięższych zadaniach oraz w grach. Dlaczego nie jest tak dobrze na Windowsie?

Windows 11 24H2 będzie gotowy na Ryzeny

Problemem jest optymalizacja procesorów pod kątem Windows 11. Ale AMD zaczęło działać i wraz z Microsoftem pracują nad łatką dla systemu w edycji 24H2, która ma sprawić, że wykorzystane zostaną wszystkie możliwości dawane przez architekturę Zen 5. Przypomnę, że niedawno okazało się, że układy Ryzen 9000 są znacznie lepsze, gdy używa się konta admina.

Okazało się, że kluczem jest technologia zwana “przewidywaniem rozgałęzień”, czyli przewidywanie wykonywania wczytywanych instrukcji. Jak podało AMD na swojej stronie, jej zaawansowana wersja dostępna była tylko w trybie administratora, ale czy stało się tak na skutek pomyłki czy celowego działania – tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że szykowana łatka poprawi nie tylko działanie Ryzen 9000, ale także procesory korzystające z architektur Zen 4 oraz Zen 3.

Czytaj też: MSI dzięki specjalnemu trybowi “PBO Enhanced” znacznie przyśpiesza procesory Ryzen 9000

AMD podała także kilka ulepszeń, których spodziewa się po wprowadzeniu łatki. Przy procesorze Ryzen 9950X można oczekiwać wzrostu wydajności o 13% w grze Far Cry 6, a w Cyberpunku 2077 o 7%. Oczywiście ulepszenia odczuje się również podczas codziennej pracy. No cóż – pozostaje tylko czekać na łatkę, aczkolwiek data jej wprowadzenia nie jest jeszcze znana.