Takie urządzenie dostarcza energii elektrycznej przekształcając tę powstającą podczas rozpadu promieniotwórczego. Co istotne, podobne baterie cechują się imponującą żywotnością i mogą służyć przez całe dekady. O szczegółach dotyczących ostatnich postępów członkowie zespołu badawczego piszą na łamach Nature.
Czytaj też: Produkują energię jak na Słońcu. To paliwo stanowi asa w rękawie naukowców
W wariancie zaprojektowanym na terenie Państwa Środka dochodzi do wychwytywania promieniowania pochodzącego ze świecącego na zielono kryształu. Źródłem tej energii jest niewielka ilość radioaktywnego ameryku. Pierwiastek ten znajduje się w krysztale polimeru, dzięki któremu dochodzi do zamiany promieniowania na zieloną poświatę.
W tym momencie na myśl mogą przychodzić nie tyle filmy science fiction, ale wręcz bajki dla dzieci, w których świecące na zielono kryształy oznaczały coś naprawdę wyjątkowego. Ten z Chin jest połączony z cienkim ogniwem fotowoltaicznym i to właśnie ono odpowiada za konwersję światła na energię elektryczną. Dzięki kwarcowej otoczce ryzyko wycieku promieniowania jest maksymalnie ograniczone.
Bateria jądrowa zaprojektowana przez chińskich naukowców ma formę świecącego na zielono kryształu. Pochodzące z niego światło jest konwertowane na energię elektryczną
Testy takiego rozwiązania trwały kilkaset godzin. Mimo tak długiego okresu eksperymenty wykazały nieustanny dopływ energii pochodzącej z chińskiego mikroakumulatora jądrowego. Naukowcy przypuszczają, że takie urządzenie będzie wyjątkowo żywotne: powinno dostarczać energii elektrycznej przez kilkadziesiąt lat. Co istotne, cechuje się przy tym bardzo wysoką wydajnością: aż 8000 razy wyższą niż w przypadku dotychczasowych wersji.
Czytaj też: Samsung SDI pokazuje, jak podbijać rynek elektryków. Ten akumulator wyznacza trendy
I choć tego typu baterie z pewnością nie rozwiążą problemów energetycznych, z jakimi zmaga się ludzkość, to bez wątpienia mogłyby sprawdzić się wszędzie tam, gdzie potrzeba niewielkich rozmiarów źródeł zasilania. Obecny wskaźnik konwersji mocy wynosi zaledwie 0,889%, dlatego inżynierowie z pewnością mają spore pole do postępu. Wśród potencjalnych zastosowań można wymienić czujniki o niskim poborze mocy oraz wszelkiego rodzaju urządzenia, w przypadku których częsta wymiana baterii nie wchodzi w grę.