W zeszłym miesiącu Intel wydał łatkę mikrokodu „0x129” , drugą po łatce 0x125 , aby rozwiązać problemy z niestabilnością swoich układów z 13. i 14. generacji. I podziałało, ponieważ od czasu jej wprowadzenia odnotowano mniej przypadków awarii i problemów występujących na platformach stacjonarnych. Ponadto dostarczone jak dotąd poprawki zapobiegają potencjalnym uszkodzeniom nowych układów.
Jak Intel rozwiązał palący problem?
Podczas badania przyczyn pojawiania się niestabilności odkryto, że źródłem problemu jest przesunięcie Vmin. Może to powodować, że płyta główna i kod BIOS-u będą żądać podwyższonych napięć w okresach bezczynności lub lekkiej aktywności. W efekcie pojawiają się awarie i niestabilności. Wprowadzony przez Intela mikrokod 0x12B dla procesorów 13. i 14. generacji ma rozwiać ten problem , zachowując jednocześnie poprawki z łatek 0x125 i 0x129.
Intel zidentyfikował cztery scenariusze operacyjne, które mogą prowadzić do przesunięcia wartości Vmin w przypadku dotkniętych tym problemem procesorów. Istotne jest, aby ustawienia zasilania płyty głównej nie przekraczały zaleceń producenta. Mikrokod 0x125 (wydany w czerwcu 2024 r.) rozwiązuje problem z algorytmem eTVB, dzięki czemu procesory stacjonarne Intel Core 13. i 14. generacji i9 mogą pracować z wyższą wydajnością, nawet w wysokich temperaturach.
Czytaj też: Niespodziewany zwrot akcji! Intel przesunął premierę Core Ultra 200
Intel udostępnia mikrokod 0x12B, który obejmuje aktualizacje mikrokodu 0x125 i 0x129 i rozwiązuje problem żądań podwyższonego napięcia wysyłanych przez procesor w okresach bezczynności i/lub niewielkiej aktywności. Współpracuje też ze swoimi partnerami w celu publicznego udostępnienia odpowiedniej aktualizacji BIOS-u. Jeśli korzystasz z któregoś z tych procesorów, wypatruj aktualizacji – ona powinna rozwiązać problem.
Producent dodaje też, że kolejne procesory nie są dotknięte problemem niestabilności Vmin Shift. Arrow Lake i Lunar Lake powinny zatem działać perfekcyjnie.