Miłośnicy Tuxa zdają sobie zapewne sprawę, że GNOME 46 ukazało się ponad pół roku temu. Deweloperzy nie mieli chyba wakacji, ponieważ ilość zmian i usprawnień w kolejnym wydaniu jest wręcz kolosalna. Co najważniejsze – są to nie tylko zmiany wizualne, ale przede wszystkim praktyczne, mocno podnoszące komfort użytkowania “pingiwna”.
GNOME 47 – same nowości
Główną funkcją w tej aktualizacji jest natywna obsługa kolorów akcentujących. Istnieje dziewięć barw przechodzących przez całe spektrum kolorów, dzięki czemu można dostosować GNOME 47 do swoich indywidualnych preferencji. Funkcja optymalizacji ikon i elementów interfejsu automatycznie skaluje ikony, dzięki czemu wszystko wygląda lepiej na wyświetlaczach o niższej rozdzielczości. Są one większe i czytelniejsze.
Oprócz tych zmian wprowadzono kilka mniejszych udoskonaleń, takich jak odświeżony Analizator wykorzystania dysku, odświeżone kursory oczekiwania, domyślne kafelki wektorowe oraz wyznaczanie tras transportu publicznego w Mapach, a także ulepszone rekomendacje aplikacji w Oprogramowaniu.
W GNOME 47 użytkownicy zobaczą zupełnie nowe okna dialogowe plików, które mają bardziej kompletny zestaw funkcji. Umożliwiają powiększanie widoku, zmianę kolejności sortowania w widoku ikon, zmianę nazw plików i folderów, podgląd plików i wiele więcej. Te nowe okna dialogowe wyglądają i zachowują się tak samo, jak można by się spodziewać po otwarciu aplikacji Pliki. Lokalizacje na pasku bocznym są spójne, a wyszukiwanie zwraca wyniki w tej samej kolejności.
Czytaj też: Tej siły już nie powstrzymacie. W końcu nastał rok Linuxa!
Pliki mają kilka znaczących ulepszeń nawigacyjnych dla GNOME 47. Po pierwsze, nowy widok “Sieć” zapewnia lepszy sposób przeglądania zdalnych lokalizacji plików, z przejrzystą listą podzieloną na sekcje dla aktualnie podłączonych, poprzednio używanych i dostępnych lokalizacji sieciowych. Ten widok jest łatwiejszy do zrozumienia i użycia niż poprzedni widok “Inne lokalizacje”. Po drugie, wszystkie fizyczne dyski wewnętrzne są teraz wymienione na pasku bocznym, dzięki czemu są przechowywane razem z innymi dyskami i dostęp do nich jest łatwiejszy.
Po trzecie – przerobiony pasek boczny miejsc pozwala na usunięcie większej liczby domyślnych elementów paska bocznego, w tym lokalizacji Dokumentów, Pobrań, Muzyki i Wideo. Możliwość usunięcia tych elementów daje więcej miejsca na pasku bocznym na dostosowanie.
Jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa, która otrzyma GNOME 47, będzie Fedora 41, która ma zostać wydana w przyszłym miesiącu. Po niej Ubuntu 24.10 – również w październiku. Wszystko zapowiada się świetnie, więc warto będzie przetestować w praktyce te nowe rozwiązania.