Procesor kwantowy bije wszelkie rekordy. A to dopiero prototyp

Firma IQM Quantum Computers ma nie lada gratkę dla osób interesujących się rozwojem technologii kwantowych. Zaprojektowany przez jej inżynierów procesor kwantowy, choć ma dopiero prototypową formę, już teraz zapewnia imponujące rezultaty.
jedno z urządzeń od IQM

jedno z urządzeń od IQM

Jak wynika z dostępnych informacji, urządzenie to wykręciło rekordową dokładność kubitów. Osiągnęła ona 99,9%, co w praktyce oznacza niemal całkowitą odporność na błędy. Dotychczasowy rekord w tej kategorii, ustanowiony zaledwie kilka miesięcy wcześniej, wynosił 99,8%. 

Czytaj też: Odkrycie boskiej cząstki było rewolucją w fizyce. Teraz naukowcy mówią, że to nie koniec

Fińscy naukowcy mają z tego względu ogromne powody do radości. Tak dynamiczny rozwój technologii procesorów kwantowych sprawia, że już wkrótce będą one całkowicie wolne od błędów. To z kolei pozwala wyobrazić sobie scenariusz, w którym przyszłe komputery kwantowe cechują się bardzo wysoką stabilnością oraz możliwością praktycznego ich stosowania w codziennym życiu.

Podstawę ostatnich sukcesów stanowiły dwa czynniki. Po pierwsze, nowatorskie podejście opierało się na dokładności operacji z udziałem kubitów, czyli tzw. bitów kwantowych. W odróżnieniu od ich klasycznych odpowiedników, przyjmujących wartości 0 lub 1, te mogą również przyjmować oba stany jednocześnie. Zdecydowanie zwiększa to ich zdolność do przenoszenia informacji, a co za tym idzie – szybkiego wykonywania obliczeń na dużą skalę.

Procesor kwantowy zaprojektowany przez fińskich naukowców sprawdza się tak świetnie, że toruje drogę do rozwoju wydajnych i stabilnych komputerów kwantowych

Drugim czynnikiem przesądzającym o ustanowionym rekordzie była natomiast świetna stabilność kubitów. W tym przypadku chodzi o utrzymywanie informacji w nienaruszonym stanie przez wystarczająco długi czas, aby dało się z ich użyciem prowadzić operacje. W czasie testów z bramkami dwukubitowymi członkowie zespołu badawczego zmierzyli wierność, która wyniosła 99,9%. Poza tym ustanowili rekord w odniesieniu do czasu poprzedzającego utratę stanu kwantowego przez kubit.

Obliczenia kwantowe mają gigantyczny potencjał, ponieważ torują drogę do realizowania wymagających zadań w czasie nieporównywalnie krótszym od osiąganego przez klasyczne komputery. Wyobraźmy sobie opracowywanie nowych materiałów, leków, wykonywanie obliczeń dotyczących największych tajemnic wszechświata czy wreszcie stworzenie bezpiecznego internetu kwantowego, w którym kradzież danych jest niemal niemożliwa.

Czytaj też: Pierwszy w historii transfer danych w takiej odsłonie. Naukowcy połączyli klasyczne i kwantowe informacje

I choć powyższa wizja to wciąż dość odległy obraz, to postępy dokonywane przez fizyków w ostatnich latach napawają optymizmem. Tak samo, jak bramki logiczne stanowią podstawowe elementy obwodów w konwencjonalnych komputerach, tak ich kwantowe odpowiedniki pełnią podobną funkcję w urządzeniach kwantowych. 

Przeprowadzone przez fińskich badaczy eksperymenty odnosiły się do dwóch kluczowych wskaźników. Pierwszy określa to, jak długo kubit może zachować swój stan kwantowy, po czym powraca do stanu normalnego. Z kolei drugi ma przełożenie na to, jak długo kubit pozostaje zsynchronizowany z innymi bitami kwantowymi. Testy wykazały, iż pierwszy wskaźnik to 0,964 milisekundy, natomiast drugi 1,155 milisekundy. Utrzymywanie stanu kwantowego przez około milisekundę jest niczym z perspektywy człowieka, ale dla technologii kwantowych to bardzo wyraźny okres.