Pierwszy w historii transfer danych w takiej odsłonie. Naukowcy połączyli klasyczne i kwantowe informacje

Wykorzystując jeden światłowód inżynierowie byli w stanie przesłać zarówno “zwykłe” dane, jak i te kwantowe. Historyczny wyczyn pokazuje coś bardzo istotnego w kontekście dalszego rozwoju internetu kwantowego.
Pierwszy w historii transfer danych w takiej odsłonie. Naukowcy połączyli klasyczne i kwantowe informacje

Naukowcy stojący za tą koncepcją przekonują, że w takiej formie przesyłanie danych mogłoby być zdecydowanie bezpieczniejsze i szybsze. Korzyści byłoby rzekomo więcej, ale oczywiście warto podchodzić do tego typu rewelacji z dystansem. Najważniejszy na obecną chwilę pozostaje fakt, iż internet kwantowy mógłby kiedyś wykorzystywać infrastrukturę istniejącą już teraz, stosowaną na potrzeby funkcjonowania konwencjonalnego internetu.

Czytaj też: Komputery kwantowe mają wielki problem. Naukowcy bezradnie rozkładają ręce

Wnioski, do których doszli autorzy publikacji zamieszczonej w Science Advances, są naprawdę rewolucyjne. Większość dotychczasowych badań poświęconych wizji tworzenia internetu kwantowego wskazywała na konieczność budowania oddzielnej infrastruktury. W nowej wersji, którą można określić mianem hybrydowej, takich problemów nie ma. Współdzielenie tej samej technologii przesyłu przez informacje klasyczne i kwantowe może okazać się strzałem w dziesiątkę.

O ile wcześniej naukowcy zademonstrowali możliwość przesyłania danych kwantowych z wykorzystaniem kabla światłowodowego stosowanego zwykle dla klasycznych informacji, tak ostatnie osiągnięcia mają specjalne znaczenie. Nigdy przedtem nie dokonano tego bowiem jednocześnie, tj. przesyłając oba rodzaje informacji za jednym razem. Właśnie dlatego inżynierowie odpowiedzialni za ostatnie eksperymenty zasługują na szczególne słowa pochwały.

Transfer danych klasycznych i kwantowych za pośrednictwem tego samego światłowodu stanowi historyczne osiągnięcie naukowców

Dlaczego udało się tego dokonać dopiero teraz? Wszystko ze względu na fakt, iż dla informacji kwantowych potrzeba zjawiska splątania kwantowego. I choć drzemie w nim ogromny potencjał, to zarazem takie splątane dane mające formę kubitów są wysoce podatne na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Określane mianem szumów, mogą wynikać na przykład z obecności “zwykłych” danych przesyłanych tym samym światłowodem. 

Czytaj też: Szybki Internet to dopiero początek. Plus Światłowód zadowoli każdego

Chcąc zachować możliwość transportu konwencjonalnych danych, a jednocześnie dodać przesyłanie ich kwantowych odpowiedników z wykorzystaniem tego samego kabla, członkowie zespołu badawczego skorzystali z metody zwanej elektrooptyczną modulacją fazy. Tym sposobem osiągnęli wyznaczony cel i jak sami podkreślają, był to bardzo ważny krok w kierunku połączenia konwencjonalnego i kwantowego internetu.