Procesor Apple M4 Max może być skonfigurowany z maksymalnie 16-rdzeniowym procesorem CPU i 40-rdzeniowym procesorem GPU. A dla tych użytkowników, którzy potrzebują naprawdę wielkich ilości pamięci do uruchamiania dużych modeli językowych, nowy chipset może być również skonfigurowany z maksymalnie 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, która według Apple ma przepustowość 546 GB/s. To niesamowite osiągnięcie, ponieważ po raz pierwszy wariant nie-Ultra niestandardowej linii chipsetów firmy przekroczył pół terabajta przepustowości pamięci!
Apple M4 Max – dobry, ale nie najlepszy
Wczoraj ujawniono, że M4 Pro stał się najszybszym chipsetem, jaki Apple kiedykolwiek wypuściło, ponieważ nie tylko pokonał M3 Max z zeszłego roku, ale także M2 Ultra. Ale M4 Max prawdopodobnie prześcignie go zarówno pod względem wydajności wielordzeniowej, jak i przepustowości pamięci. M4 Pro ma maksymalną przepustowość pamięci 273 GB/s, ale M4 Max oferuje dwukrotnie większą – 546 GB/s. Dlaczego tak się dzieje?
Prawdopodobnie dlatego, że M4 Pro jest ograniczony do 64 GB zunifikowanej pamięci RAM, podczas gdy M4 Max może obsługiwać do 128 GB. Ale… M1 Ultra i M2 Ultra nadal są szybsze od M4 Max pod względem przepustowości pamięci, ponieważ oba układy Apple Silicon mogą osiągnąć 800 GB/s!
Czytaj też: iMac z układem Apple M4 już dostępny – nowy SoC to niejedyna zmiana
Trzeba jednak zaznaczyć, że M1 Ultra obsługuje do 128 GB pamięci RAM, a przepustowość pamięci do 800 GB/s wynika z zastosowania przez Apple procesu UltraFusion, polegającego na złączeniu dwóch chipsetów M1 Max w jedną całość. Z kolei M2 Ultra można skonfigurować z maksymalnie 192 GB zunifikowanej pamięci RAM, ale jej przepustowość pamięci jest ograniczona do 800 GB/s.
Jakby na to nie patrzeć, M4 Max to niezwykle wydajny układ, który bardzo wysoko zawiesza poprzeczkę konkurentom.