Wnętrze HyperOS 2 po generalnym remoncie
U podstaw HyperOS 2 leży nowa platforma systemowa, nazwana Xiaomi HyperCore. Zbudowana od podstaw, ma zapewnić lepszą obsługę zadań systemowych, usprawnić obsługę pamięci operacyjnej i masowej, a także procedur wejścia/wyjścia, by poprawić efektywność i wydajność systemu. W podsystemie graficznym zastosowano przetwarzanie heterogeniczne – pojedyncze zadania są tu dzielone na części i obsługiwane przez różne jednostki, dobierane odpowiednio do potrzeb.
Xiaomi wprowadziło w HyperOS 2 także duże zmiany w podsystemie łączności, który ma być odporniejszy na zakłócenia. Funkcja Xiaomi HyperConnect ma zapewnić bezproblemową synchronizację różnego typu urządzeń ze sobą – użytkownik będzie mógł przełączać się między smartfonem, telewizorem lub smartwatchem bez przerywania działań. Przesył plików ma być o 33% szybszy, a problemy z opóźnieniami o 54% mniejsze niż we wcześniejszych rozwiązaniach.
AI w HyperOS 2 ułatwi życie użytkownikom
Żaden nowy system operacyjny nie może obejść się bez Ai dotyczy to oczywiście także HyperOS 2. Z jednej strony mamy przydatne drobiazgi, takie jak dynamiczne tapety, zmieniające się w zależności od pory dnia i tego, co robimy, czy wyglądające jak film ekrany blokady lub wyszukana prognoza pogody prezentująca warunki w czasie rzeczywistym z użyciem grafiki 3D.
HyperOS 2 ma także nowego asystenta, SuperXiaoAi – mówimy tu rzecz jasna o chińskiej wersji oprogramowania, nic nie wiadomo, jak to będzie wyglądać w wersji globalnej. Będzie umieć automatyzować typowe zadania takie jak ustawianie przypomnień, uzupełnianie formularzy naszymi danymi osobowymi na stronach, wykonywać czynności na bazie naszych działań, wspomoże także wyszukiwanie plików i zdjęć za pomocą poleceń głosowych.
Xiaomi stawia na współpracę z ekosystemem Apple
Jedną z ciekawostek HyperOS 2 jest Wonderful Desktop 2.0, który pozwala na przenoszeniu uruchomionej aplikacji między urządzeniami – użytkownik może rozpocząć zadanie na przykład na smartfonie, kontynuować je na TV, a zakończyć na komputerze czy tablecie. Co istotne, Xiaomi swój system pomyślało jako kompatybilny z urządzeniami Apple – iPhone’y, iPady i komputery z macOS będą mogły łączyć się ze sprzętem Xiaomi po zainstalowaniu Xiaomi Internet Service, zyskując w ten sposób dostęp do szybkiego przesyłania plików, otwartych dokumentów i zawartości ekranu urządzeń Xiaomi.
Harmonogram dostępności
Październik 2024
- Xiaomi 15 Pro
- Xiaomi 15
- Xiaomi Pad 7 Pro
- Xiaomi Pad 7
- Xiaomi TV S Pro Mini LED 2025 (65, 75, 85, 100 cali)
- Redmi Smart TV X 2025 (55, 65, 75, 85 cali)
- Xiaomi Watch S4 Series
- Xiaomi Mi Band 9 Pro
Listopad 2024
- Seria Xiaomi 14
- Xiaomi MIX Fold 4
- Xiaomi MIX Flip
- Seria Redmi K70
- Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
Grudzień 2024
- Seria Xiaomi 13
- Xiaomi MIX Fold 3
- Xiaomi Civi 4 Pro
- Seria Redmi K60
- Redmi Turbo 3
- seria Redmi Note 14
- Xiaomi Pad 6 Max 14
- Xiaomi Pad 6 Pro
- Redmi Pad Pro 5G
- Redmi Pad Pro
- Redmi Pad SE
Pierwsza połowa 2025 roku
- Seria Xiaomi 12S
- Seria Xiaomi 12
- Seria Xiaomi 11
- Xiaomi MIX Fold 2
- Xiaomi Civi 3, Civi 2
- Seria Redmi K50
- Seria Redmi Note 13
- Seria Redmi Note 12
- Redmi 14R 5G,
- Redmi 14C
- Redmi 13R 5G
- Redmi 13C 5G
- Redmi 12 5G
- Redmi 12R
- Xiaomi Pad 6
- Xiaomi Pad 5 Pro 12.4
Powyższe terminy dotyczą oczywiście Chin i sprzętu tam dostępnego, stąd brak na liście wielu modeli globalnych, a sam harmonogram można traktować jedynie bardzo orientacyjnie.
Zobacz także: Oppo Find X8 Ultra – na tego ultraflagowca naprawdę warto czekać