Chińczycy już zdecydowanie zdążyli nas przyzwyczaić do tego, że potrafią wrzucić na rynek coś, co napsuje krwi ich zachodnim konkurentom. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku branży motoryzacyjnej, tak i sektor fotowoltaiczny rozwija się tam wyjątkowo dynamicznie. Tym razem potwierdzenie płynie z serii modułów zapewniających do 665 watów mocy. Jeśli zaś chodzi o roczny wskaźnik degradacji, to wynosi on 0,35% na przestrzeni trzydziestu lat.
Czytaj też: Perowskitowe ogniwa słoneczne z Hongkongu biją wszelkie rekordy. Świat przeciera oczy ze zdumienia
O sukcesach inżynierów związanych z Longi pisaliśmy jakiś czas temu za sprawą stworzonych przez nich tandemowych ogniw słonecznych. Technologia łącząca krzemowe i perowskitowe elementy osiągnęła rekordową wydajność, a sami zainteresowani zapowiedzieli, iż mają w planach znaczące przekroczenie 40-procentowego progu. W tym przypadku mówimy natomiast o wyniku 24,8%.
Te nowe panele mają wymiary 2382 na 1134 na 30 milimetrów. Każdy egzemplarz waży 33,5 kilograma, a ich współczynnik temperaturowy to -0,26% na stopień Celsjusza. Bardzo ciekawie wypadają kwestie gwarancyjne. Chiński producent oferuje bowiem trwającą 15 lat gwarancję na swój produkt i 30-letnią gwarancję dotyczącą mocy wyjściowej modułów. O ile w pierwszym roku tempo degradacji tych urządzeń ma wynosić 1%, tak średnia roczna na przestrzeni 30 lat to rzekomo 0,35%.
Panele słoneczne zaprojektowane przez inżynierów związanych z chińską firmą Longi mają zapewniać sprawność konwersji energii wynoszącą 24,8 procent
Względem poprzedniej wersji te nowe moduły są o 1% bardziej efektywne. Poprawa jest owocem wykorzystania 182-milimetrowych płytek typu n. Za ich sprawą rośnie sprawność rezystancji, ograniczone są emisje zanieczyszczeń, a powstałe panele wykazują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, wdrożona, specjalistyczna dioda zapewnia ograniczenie strat mocy o ponad 70% względem konkurencyjnych rozwiązań. W nowym wariancie mówi się zarazem o zmniejszonym przegrzewaniu – niemal o 30%.
Czytaj też: Japońscy naukowcy opracowali elastyczne ogniwa słoneczne dla odzieży przyszłości
Zastosowana konstrukcja z jednej strony umożliwia zwiększone pochłanianie światła docierającego do ogniw z przodu, przy jednoczesnej podwyższonej wydajności absorpcji promieniowania z tyłu, czyli odbitego od otoczenia. Czy Chińczykom uda się osiągnąć sprawność konwersji energii na poziomie 30%?