Na konferencji Loongson Industrial Ecosystem prezes firmy, Hu Weiwu, przedstawił trzy duże linie produktów oraz ogłosił kilka ważnych aktualizacji. Wygląda na to, że producent wkłada mnóstwo wysiłku w to, aby nadgonić amerykańskie firmy i stać się dla nich prawdziwą konkurencją. Oto informacje, które warto zapamiętać.
Loongson konkurentem Intela w produkcji procesorów?
Loongson twierdzi, że jego procesory 3B6600 nowej generacji będą konkurować ze średnimi i zaawansowanymi układami Intela 12. i 13. generacji oraz są wyposażone w wydajne iGPU. Procesory te oparta są na autorskiej architekturze producenta. Oprócz tego mają pojawić się na rynku jego procesory graficzne i mikrokontrolery SoC/MCU, których celem jest konkurowanie z nowoczesnym sprzętem głównych producentów chipów, takich jak Intel i AMD.
Podczas konferencji prezes podkreślił, że firma wreszcie nadrobiła sięgające dwóch dekad zaległości w zakresie wydajności i będzie to kontynuować dzięki ścieżce Tick-Tock, wykorzystywanej przez firmę Intel w jej liniach procesorów. Obecnie najnowszy procesor Loongson 3A6000 (14 nm) jest już porównywalny z niektórymi procesorami Intela i AMD ze starszych generacji. Mimo że wydajność nie dorównuje nowoczesnym procesorom średniej klasy i flagowym, obrany przez Loongson kierunek wydaje się obiecujący.
Według Hu Weiwu 3B6600 będzie tak samo wydajny, jak procesory Intel 12. i 13. generacji ze średniej i wysokiej półki. To samo w sobie sprawi, że 3B6600 wyprzedzi 50% rynku procesorów do komputerów stacjonarnych. Firma wprowadzi również nowe warianty, takie jak 3A6600 dla komputerów PC, 3C6600 dla serwerów i szereg nowych dodatków do portfolio.
Czytaj też: Loongson wkracza na rynek. Co potrafią chiński procesor i płyta główna?
Loongson ma zamiar pokazać solidną kartę graficzną 9A1000 GPGPU (General-Purpose GPU), która będzie oferować wydajność równą Radeon RX 550 i jest wyposażona w 128-bitową pamięć LPDDR4X. Zostanie wprowadzona na rynek w pierwszej połowie 2025 roku i w przyszłości zastąpi ją 9A2000, która ma oferować wydajność na poziomie GeForce RTX 2080 .
Dzięki obsłudze obliczeń AI i funkcjom takim, jak OpenGL 4.0, PCI-E 4.0 i różnym nowoczesnym złączom (jak HDMI 2.1 i DP 2.1), GPU 9A1000 ma być rozwiązaniem ekonomicznym. Jeśli chodzi o wbudowany SoC i MCU, firma opracowała już cztery generacje produktów, aby dotrzeć do głównych rynków. Modele 2K1500 i 2K2000, oparte na rdzeniach LoongArch, oferują drastyczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi modelami, pozostając jednocześnie ultra-energooszczędnymi, odpowiednio przy zaledwie 2,8 W i 4 W. Loongsoon 2K3000 zmniejszy zużycie energii do nieco poniżej 1 W, oferując jednocześnie znacznie lepszą wydajność niż seria Loongson 1A/1B/C. Na chwilę obecną 2K3000 jest już gotowy i będzie wyposażony w 8 rdzeni o częstotliwości taktowania ponad 2,0 GHz. W połączeniu z iGPU, całkowite zużycie energii chipsetu będzie utrzymywane poniżej 15 W.
Loongson koncentruje się teraz na budowaniu swojego ekosystemu oprogramowania, który zostanie ukończony w trzech fazach. Pierwsza faza to budowa ekosystemu oprogramowania opartego na Linuksie wraz z x86 i Arm – ta faza jest już prawie ukończona. Druga faza skupi się na szerszej kompatybilności, a trzecia faza będzie rozwojem aplikacji natywnych.