To się nazywa przełom! Rakiety zasilane nowym paliwem otworzą nam drogę do eksploracji kosmosu

Eksploracja kosmosu i eksploatacja zasobów innych ciał niebieskich, to ciągle odległa wizja dla ludzkości, ale naukowcy ciągle walczą o to, aby przekuć fantastyczne wizje na rzeczywistość. Najnowszym tego przejawem jest rakieta, która wykorzystuje metal w roli paliwa.
Space asteroid field with dust. Science fiction 3d render illustration.

Space asteroid field with dust. Science fiction 3d render illustration.

Stworzyli rewolucyjne rakiety napędzane metalem. Eksploracja kosmosu może stać się łatwiejsza

Marzenie o międzygwiezdnych podróżach, często kojarzone z dziełami science-fiction, powoli staje się rzeczywistością, a to dzięki przełomowym osiągnięciom w dziedzinie technologii napędowej. Naukowcy z University of Southampton są na czele tych prac, rozwijając nowatorski napęd rakietowy zasilany metalem, który może fundamentalnie zmienić sposób eksploracji kosmosu. Wszystko dzięki zrobieniu paliwa z metalu i tym samym uwolnieniu się od drogich paliw pokroju ksenonu czy kryptonu. Mowa nie o byle poprawie możliwości eksploracyjnych, bo w praktyce ta innowacyjna technologia ma zapewnić statkom kosmicznym realizację misji przez nieosiągalny do tej pory czas i to bez potrzeby powrotu na Ziemię w celu uzupełnienia paliwa.

Czytaj też: Ewakuacja astronautów NASA z kolejnymi problemami. Rakieta doświadczyła anomalii orbitalnej

Paliwo wodorowe jest wykorzystywane m.in. w rakietach
Paliwo wodorowe jest wykorzystywane m.in. w rakietach

Nowy system napędowy opiera się na prostym, ale rewolucyjnym pomyśle, czyli wykorzystaniu metali pokroju żelaza, miedzy czy aluminium w roli paliwa. Mowa więc o surowcach, których jest pełno zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. Takie nowe silniki mogą pozwolić statkom kosmicznym na lądowanie na ciałach niebieskich (asteroidach, księżycach, a nawet planetach), aby następnie załoga zbierała z nich zasoby i wykorzystała w formie paliwa właśnie. Takie podejście całkowicie wyeliminowałoby konieczność realizowania misji uzupełniających z Ziemi i otworzyłaby drzwi do eksploracji kosmosu na niespotykaną dotąd skalę… o ile badacze rozwiążą też problem związany z żywnością oraz potrzebą napraw i konserwacji sprzętu.

Musimy jednak przyznać, że rewolucyjność rakiet na metal jest ogromna, bo przecież jednym z głównych ograniczeń obecnych misji kosmicznych jest właśnie ograniczona ilość paliwa, jaką statki kosmiczne mogą zabrać, ruszając w lot. Zwłaszcza że samo ich wyniesienie w przestrzeń kosmiczną wymaga ogromnych ilości energii i zasobów. Dlatego też teoretycznie takie silniki mogą utorować drogę ku autonomicznym i samowystarczalnym statkom kosmicznym bez obecności żadnej załogi na pokładzie, które moglibyśmy wysyłać na nieskończone podróże kosmiczne.

Czytaj też: Rewolucyjny system obrony przeciwrakietowej USA: Nowa era morskiej dominacji

Wizja tego typu eksploracji kosmosu jest jednak nadal odległa, bo aktualnie specjaliści pracują nad systemem napędowym o nazwie Super Magdrive, który wykorzysta właśnie pomysł na rakiety zasilane metalami. Co ważne, już teraz naukowcy mogą liczyć na wsparcie ze strony środowiska naukowego i władz, więc są spore szanse, że wkrótce staniemy się świadkami początku nowej ery w podróżach kosmicznych. Ery, w której podróże kosmiczne nie będą ograniczone przez zasoby zabierane z Ziemi, bo zamiast tego będą pozyskiwać je na bieżąco w kosmosie.