Czy tak powstają najsilniejsze pola elektromagnetyczne znane nauce? Oto nowe, istotne informacje

Naukowcy związani z japońskim RIKEN (Rikagaku Kenkyūjo) zaprezentowali wyniki eksperymentów poświęconych najsilniejszym kiedykolwiek zidentyfikowanym polom elektromagnetycznym. Zebrane dane wskazują na ich potencjalne źródło.
Czy tak powstają najsilniejsze pola elektromagnetyczne znane nauce? Oto nowe, istotne informacje

O swoich dokonaniach autorzy piszą na łamach Physical Review C. Według nich do powstawania wspomnianych pól prowadzą kolizje dużych jąder atomowych z wysoką prędkością. I choć powstałe w ten sposób pola nie występują zbyt długo, to okazują się wyjątkowo silne. Toruje to drogę do badania zachowań i zjawisk, które w innych okolicznościach pozostawałyby poza zasięgiem fizyków.

Czytaj też: Galaktyka z przeszłości? Niezwykłe odkrycie może zrewolucjonizować nasze pojęcie o wszechświecie

Japończycy mówią o korzyściach odnoszących się między innymi do badań polegających na lepszym rozumieniu zachowania materii w silnych polach elektromagnetycznych wytwarzanych przez wyjątkowo zaawansowane lasery. Z ostatnich badań jasno wynika, że zderzenia ciężkich jonów mogą odegrać kluczową rolę w eksploracji fizyki silnego pola, co przyniesie szereg implikacji dla całej dziedziny.

Z założeń modelu standardowego wynika, że warunki związane z kolizjami ciężkich jonów mogą prowadzić do powstawania plazmy kwarkowo-gluonowej na bazie zwykłej materii. Dzieje się tak przy wysokiej temperaturze i ciśnieniu, dzięki czemu kwarki oraz gluony mogą poruszać się w swobodny sposób. Normalnie nie miałoby to miejsca ze względu na ograniczenia zapewniane przez protony i neutrony.

Naukowcy powiązani z japońskim RIKEN stwierdzili, że rekordowo silne pola elektromagnetyczne powstają za sprawą kolizji dużych jąder atomowych z wysoką prędkością

W świetle najnowszych ustaleń możemy stwierdzić, że plazma generowana za sprawą zderzeń ciężkich jonów na pośrednich poziomach energii może wytwarzać rekordowo silne pola elektryczne i magnetyczne. Takowe mogły występować we wczesnym wszechświecie, podczas gdy obecnie są spotykane na przykład w gwiazdach neutronowych czy eksplozjach w formie supernowych. 

Czytaj też: Chińscy naukowcy stworzyli najpotężniejszy magnes świata. Rewolucja w dziedzinie fizyki?

Z tego względu naśladowanie podobnych warunków i zrozumienie, w jakich okolicznościach występują, jest dla fizyków wyjątkowo istotne. Jak podsumowują autorzy wspomnianej publikacji, odpowiednio silne i długotrwałe pola magnetyczne mogą być wytwarzane w zderzeniach ciężkich jonów o średniej energii. Teraz naukowcy będą zgłębiali tę teorię w nadziei na dalsze postępy.