Obrazowanie przyszłości już istnieje. Odkrycie zaskakuje nawet ekspertów

Kiedy mówimy o klasycznym podejściu do obrazowania, to takie systemy działają w sposób dwukierunkowy. Na ludzkim przykładzie byłaby to sytuacja, w której widzimy naszego rozmówcę, a on dostrzega nas. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali jednak coś nowatorskiego: układ obrazowania jednokierunkowego.
Obrazowanie przyszłości już istnieje. Odkrycie zaskakuje nawet ekspertów

Przełomu dokonali przedstawiciele Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Jak zauważają autorzy publikacji zamieszczonej na łamach Advanced Photonics Nexus, dokonane przez nich postępy powinny mieć przełożenie na szereg praktycznych zastosowań. W grę wchodzi między innymi bardziej wydajne przetwarzanie informacji wizualnych. To z kolei powinno przełożyć się na skuteczniejsze zarządzanie asymetrycznym przetwarzaniem czy komunikacją informacji wizualnych.

Czytaj też: Nowy wymiar komunikacji: połączyli dwie śpiące osoby. “Nie będziemy w stanie wyobrazić sobie życia bez tej technologii”

Przeprowadzone badania doprowadziły ich autorów do wniosku, że wspomniane obrazowanie jednokierunkowe może generować obraz z jednego określonego pola widzenia (A) do drugiego (B), jednocześnie zapobiegając tworzeniu obrazu w kierunku odwrotnym. Mamy więc sytuację, w której powstaje obraz A do B, ale z B do A – już nie. Takie obrazowanie w sposób selektywny sprawia, że proponowane podejście do tematu zapewnia z jednej strony wysoką precyzję, a z drugiej – kierunkowość.

Obrazowanie jednokierunkowe oznacza, że możliwe jest generowanie obrazu z jednego określonego pola widzenia, przy jednoczesnym braku możliwości odwrotnego działania

Do wystąpienia tej kluczowej dla całej sprawy asymetrii prowadzi oświetlanie urządzeń częściowo spójną wiązką o długości korelacji fazowej co najmniej 1,5-krotności długości fali światła. Kiedy korelacja długości była mniejsza, wciąż występował pożądany efekt, choć rzecz jasna na nieco mniejszą skalę. Najważniejszy pozostawał fakt, iż testowane urządzenia obrazujące nie traciły zdolności do obrazowania jednokierunkowego. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja nauczyła się patrzeć jak człowiek. Potrzeba było tunelowania kwantowego

Bardzo istotnym aspektem dokonanych postępów jest jeszcze coś: objęte badaniami urządzenia okazały się kompatybilne z różnymi typami źródeł światła. Zapewnia im to szeroki wachlarz potencjalnych zastosowań. Mówi się między innymi o korzystaniu z nich wszędzie tam, gdzie przydaje się asymetryczne przetwarzanie informacji wizualnych czy też w komunikacji, w przypadku której kontrolowanie kierunku formowania obrazu stanowi ważny wymóg.