Ogniwa słoneczne w technologii HBC z nowym rekordem. Chiny potwierdzają dominację

Jeśli jeszcze nie przyzwyczailiście się do nowej rzeczywistości, kreowanej przez chińskich inżynierów, to pora to zmienić. Przedstawiciele firmy LONGi Solar ogłosili ustanowienie nowego rekordu dla ogniw słonecznych z tylnym heterozłączem. 
Ogniwa słoneczne w technologii HBC z nowym rekordem. Chiny potwierdzają dominację

Oznacza to, że fotowoltaika w wariancie HBC osiągnęła 27,7% wydajności. Wskaźnik ten określa, jaka część światła słonecznego docierającego do powierzchni modułu zostaje ostatecznie przekształcona w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne wyposażone w tylne heterozłącze to relatywnie nowa technologia w rękach pracowników tej firmy, ale już daje świetne rezultaty.

Czytaj też: Jak wyciskać z paneli słonecznych jeszcze więcej prądu? SolarEdge pokazało inwerter idealny

Testy, które wykazały wynoszący 27,7% wskaźnik konwersji energii zostały już zatwierdzone przez ekspertów z niemieckiego instytutu Hameln. Wśród elementów wykorzystanych przez członków zespołu badawczego, przesądzających o ostatecznym sukcesie, warto wymienić zaawansowane nanokrystaliczne styki pasywujące, wdrożenie technologii pasywacji krawędzi wafli oraz optymalizację przedniej powłoki antyrefleksyjnej i tylnego reflektora.

Efekt końcowy? Historyczne przekroczenie granicy 27-procent wydajności w wykonaniu ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego. Sami zainteresowani zwracają uwagę na potencjał drzemiący w ogniwach słonecznych z tylnym heterozłączem. Ich zdaniem uzyskany rezultat powinien stanowić teraz standard w branży, do którego będą się równali pozostali producenci.

Ogniwa słoneczne z tylnym heterozłączem zaprojektowane przez chińskich naukowców związanych z firmą LONGi osiągnęły 27,7% wydajności

W toku prowadzonych badań, mających doprowadzić do uzyskania wysokiej wydajności ogniw, chińscy naukowcy stworzyli gęsty kontakt pasywacji heterozłącza. Poza tym uporali się z dotychczasowymi ograniczeniami termicznymi w przygotowaniu heterozłącza. Ich autorski proces wykorzystuje w pełni laserowo wzorowaną strukturę i metodę metalizacji pozbawioną srebra oraz cechującą się niskim zużyciem indu. W efekcie z jednej strony rośnie sprawność konwersji energii, a z drugiej zwiększa się opłacalność ekonomiczna aspektów produkcyjnych.

Czytaj też: Sprawdzili, jak panele słoneczne wpływają na miasta. Takiego klimatycznego kosztu nikt się nie spodziewał

Zamieszczona w Nature Communications publikacja autorstwa badaczy z Państwa Środka sugeruje, jakoby zmierzone wcześniej straty rekombinacyjne wynikały z selektywnego obszaru styku i granic biegunowości. Udało im się zarazem znaleźć wyjście z sytuacji. O postępach dokonywanych przez inżynierów związanych z LONGi najlepiej świadczy fakt, że to już ich trzecia tegoroczna publikacja poświęcona ogniwom słonecznym.