Powstały produkt cechuje się wysoką liczbą oktanową, dzięki czemu zapewnia wysoką wydajność w wytwarzaniu energii. Poza tym taka właściwość sprawia, że nie zachodzi tzw. spalanie stukowe. Takim mianem określa się zjawisko, w ramach którego w silniku dochodzi do nierównomiernego, wybuchowego spalania paliwa. Zbyt niska liczba oktanowa paliwa jest jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.
Czytaj też: Paliwo z dwutlenku węgla? Naukowcy stworzyli metanol z gazu cieplarnianego
Sprawa jest wyjątkowa, ponieważ mówimy o pierwszym na świecie biopochodnym alkilacie. Takie paliwo według jego twórców ma wyznaczać trendy dla innych zielonych źródeł energii. Chodzi o wdrażanie rozwiązań, które pozwolą na wytwarzanie energii bez generowania szkodliwych gazów cieplarnianych bądź przynajmniej przy ich ograniczonym powstawaniu. Paliwa kopalne – przy swoich innych licznych zaletach – niestety nie spełniają tego warunku.
Benzyna alkilatowa już wcześniej była uznawana za bardziej ekologiczną alternatywę dla klasycznych paliw. Amerykanie postanowili jednak pójść o krok dalej i zastosowali jeszcze przyjaźniejsze dla środowiska rozwiązanie. W porównaniu ze zwyczajowo stosowaną benzyną, ta stworzona przez nich wykazuje w czasie spalania o 30% niższe emisje dwutlenku węgla.
Paliwo alkilowe produkowane przez Lummus Technology i Next Wave Energy cechuje się wysoką liczbą oktanową. Jego spalanie prowadzi zarazem do niższych emisji dwutlenku węgla czy tlenków azotu
Zakład, w którym jest prowadzona produkcja pozwala na konwersję etanolu w alkilat na masową skalę. Opcji jest nawet więcej, ponieważ mówi się także o wytwarzaniu zrównoważonego paliwa lotniczego czy ujemnego węglowo etylenu klasy polimerowej. Każda z tych substancji może być produkowana w tym samym miejscu, co pokazuje, jak elastyczny jest cały proces.
Czytaj też: Oto najszybszy samochód wodorowy świata. Jego paliwo zadziwi każdego
Poza ograniczeniami w emisjach dwutlenku węgla – głównego gazu cieplarnianego – spadki obejmują też inne związki, takie jak tlenki azotu czy cząstki stałe. Mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego biopochodny alkilat ma dodatkową zaletę. Warto mieć na uwadze wspomnianą kwestię dotyczącą wysokiej liczby oktanowej, co poprawia wydajność i żywotność silnika. Oczywiście zanim będzie można ogłosić nowy rozdział w historii rynku paliwowego, będzie trzeba upewnić się, że istnieje możliwość produkcji na masową skalę i przy atrakcyjnych kosztach.