Nowa technologia przełamuje bariery. Oto ekologiczne panele słoneczne, które zrewolucjonizują rynek

Najnowsze osiągnięcie naukowców przybliża ludzkość do ekologicznych paneli słonecznych, które dzięki nowemu poziomowi konkurencyjności, będą mogły stawić czoła rozpowszechnionym dziś na całym świecie “tradycyjnym” panelom na bazie krzemu.
Zdjęcie poglądowe ogniwa słonecznego

Zdjęcie poglądowe ogniwa słonecznego

Panele słoneczne z nanokryształów ustanawiają nowy rekord wydajności

Zespół naukowców z Instytutu Nauk Fotonicznych (ICFO) opracował innowacyjną technikę postdepozycyjnej pasywacji in situ (P-DIP), która znacząco zwiększa wydajność ogniw słonecznych zbudowanych z ultracienkich warstw nanokryształów. Ten enigmatycznie określany proces ma na celu poprawę właściwości materiałów, takich jak cienkowarstwowe ogniwa słoneczne, a to poprzez zwiększanie ich ochrony przed degradacją oraz poprawianie ich wydajności. Dlatego właśnie to osiągnięcie jest tak ważne, bo przybliża ekologiczne ogniwa słoneczne do konkurencyjności rynkowej, a to samo w sobie stanowi obiecujący krok w kierunku zrównoważonej energii.

Czytaj też: Lepsze telewizory i wydajniejsze panele słoneczne. Naukowcy przeszli samych siebie

Przykładowe perowskitowe ogniwo słoneczne / źródło: Dennis Schroeder / National Renewable Energy Laboratory, Wikimedia Commons, domena publiczna

Sednem tego sukcesu jest nowatorska technika P-DIP, która minimalizuje defekty powierzchni na filmach nanokryształów. W praktyce ma ona przypominać “wygładzenie wyboistej drogi, aby umożliwić płynny ruch pojazdów”, co w przypadku ogniw słonecznych sprowadza się do wygładzenia powierzchni nanokryształów. Taka praktyka pozwala nośnikom ładunku (elektronom i dziurom) przemieszczać się bez zakłóceń, co z kolei skutkuje lepszą wydajnością energetyczną. Innymi słowy, naukowcy nadali zupełnie nowy sens panelom słonecznym zbudowanym z nanokryształów.

W swojej pracy zespół skupił się na koloidalnych nanokryształach siarczku srebra i bizmutu (AgBiS₂), które charakteryzują się wysokim współczynnikiem absorpcji. Ten materiał jest idealny dla ultracienkich ogniw słonecznych, a to dlatego, że efektywnie absorbuje światło nawet w cienkich warstwach, co z kolei czyni go doskonałym kandydatem do zastosowań w zrównoważonej energii. Jednak do tej pory osiągnięcie wysokiej jakości warstw z nanokryształów AgBiS₂ stanowiło wyzwanie z powodu defektów powierzchniowych, które obniżało wydajność. Tradycyjne metody, takie jak jednorazowe osadzanie lub warstwowanie, nie były w stanie zapewnić warstwo wysokiej jakości bez defektów, a to akurat jest konieczne do osiągnięcia optymalnej wydajności.

Czytaj też: Chińskie panele słoneczne Hi-MO X10 z rekordem świata. Sprawność na niespotykanym poziomie!

Wspomniana technika P-DIP polega tutaj na dodaniu wielofunkcyjnego środka molekularnego zawierającego chlor do atramentu nanokryształowego AgBiS₂. Środek ten nie tylko stabilizuje nanokryształy, ale także umożliwia ich równomierne rozprowadzenie w roztworze. Gwarantuje to, że powłoka na ogniwie słonecznym jest jednorodna, a to akurat redukuje defekty morfologiczne, które przeszkadzają w ruchu nośników ładunku. Takie potraktowanie ekologicznych ogniw słonecznych sprawia, że ich konwersja mocy przekracza 10%, co z kolei stanowi ich rekordową wartość. Tyczy się to również współczynnika wypełnienia, który sięga również rekordowych 72%.

Czytaj też: Przełom w fotowoltaice. Połączyli dwa materiały i stworzyli rewolucyjne panele słoneczne

To przełomowe odkrycie ma szerokie implikacje dla przyszłości pozyskiwania prądu ze słońca. Wysoka sprawność konwersji mocy potwierdziła, że ekologiczna technologia solarna może konkurować z tradycyjnymi ogniwami słonecznymi. Ma to szczególne znaczenie w kontekście rosnącej potrzeby czystych źródeł energii i materiałów, które minimalizują wpływ na środowisko. Dodatkowo sukces strategii pasywacji P-DIP otwiera nowe możliwości dla badań i rozwoju, umożliwiając potencjalnie także innym materiałom nanokryształowym osiągnięcie podobnie wysokiej wydajności. Jeśli takie metody staną się szeroko stosowane, to w najbliższych latach możemy doczekać się nowej generacji ultracienkich, wydajnych i ekologicznych ogniw słonecznych na rynku.