Takowe będą mogły powstać za sprawą wdrożenia ciekłej soli trójchlorku uranu. Członkowie zespołu badawczego przeprowadzili badania mające na celu obrazowanie jej dynamiki chemicznej oraz wysokotemperaturowej struktury. O ile w przypadku większości stosowanych materiałów podgrzanie prowadzi do ich rozszerzania, tak tutaj jest wręcz odwrotnie: zachodzi kurczenie.
Czytaj też: Chiny mają pierwszą taką maszynę na świecie. Wytwarza energię w nietypowy sposób
Wyciągnięte wnioski powinny zaprocentować w odniesieniu do rozwoju technologii MSR, w której reaktory wykorzystują stopioną sól do kontrolowania temperatur. Chłodzenie z ich udziałem przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa, co jest bardzo istotne w kontekście reaktorów jądrowych. Inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych postawili sobie za cel poznanie szczegółów dotyczących sposobu poruszania atomów w takiej stopionej soli.
Wyciągnięte wnioski mają posłużyć do stworzenia modeli umożliwiających projektowanie reaktorów jądrowych przyszłości. Wykorzystywanie stopionych soli jest iście przełomowe, gdyż takie urządzenia zapewniają wyższą wydajność i zwiększony stopień bezpieczeństwa. Jakby korzyści było mało, to należy też zwrócić uwagę na zmniejszone ilości powstających w czasie ich działania odpadów radioaktywnych.
Reaktory jądrowe wykorzystujące stopioną sól mogłyby zaoferować wyższą wydajność i poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszone ilości produkowanych odpadów radioaktywnych
Jak wyjaśniają członkowie zespołu badawczego, przełomowy w ich działaniach był fakt, że dokonali pomiaru długości wiązań chemicznych stopionego trójchlorku uranu. W oparciu o zgromadzone informacje mogą teraz lepiej zrozumieć wszelkie interakcje mające miejsce w takim stopionym paliwie. Istotną rolę w prowadzonych analizach odegrał SNS (Spallation Neutron Source) będący źródłem neutronów. Za sprawą tego narzędzia można określić położenie, ruch i właściwości magnetyczne materiałów.
Czytaj też: Radioaktywny związek zdradził swoje tajemnice. Nieoczekiwany wynik eksperymentu w reaktorze jądrowym
Podobne podejście było już stosowane w wielu różnych dziedzinach i przynosiło genialne rezultaty, pozwalając między innymi na postępy w badaniach nad lekami czy nadprzewodnikami. Teraz pora na materiały stosowane w reaktorach jądrowych następnej generacji. Te mogą odegrać bardzo istotną rolę w dekarbonizacji sektora energetycznego, tak wyraźnie opartego na paliwach kopalnych.