Podpłynie w pełnym ukryciu i zaatakuje pełnią mocy. Podwodny dron Huilong może zmienić oblicze bitwy
Najnowsze doniesienia dotyczące tajwańskiego bezzałogowego pojazdu podwodnego Huilong wzbudziły znaczne zainteresowanie zarówno w kręgach wojskowych, jak i technologicznych. Wszystko przez niedawną publikację tajwańskiego dziennika Liberty Times Net, wedle którego ta zaawansowana platforma może posiadać znacznie bardziej zaawansowane bojowe możliwości, niż do tej pory sądzono. Jest to o tyle ważne, że Huilong jest w pełni tajwańskim dronem, który powstał we współpracy tajwańskiego Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) oraz Lungteh Shipbuilding i nie jest jedynie tworem na papierze. Przeszedł bowiem ostatnio bardzo ważne praktyczne testy, a wykonane podczas nich zdjęcia przedstawiły interesujące szczegóły dotyczące jego przyszłej roli w operacjach morskich.
Czytaj też: Tajemnicza broń, która wesprze Ukrainę. Po dwóch latach poznaliśmy szczegóły
Wedle najnowszych informacji Huilong ma dwie rury torpedowe, które są umieszczone na dziobie jednostki, co wreszcie jednoznacznie potwierdziło, że ten dron może korzystać z torped do zwalczania wrogich okrętów. Nie jest to wprawdzie maszynka do siania zniszczenia na lewo i prawo, bo choć ma 30 metrów długości i 6 metrów szerokości, to wypiera tylko około 100 ton. Z drugiej jednak strony ten bezzałogowiec był do tej pory rozpoznawany, jako platforma testowa do weryfikacji postępów naukowo-technicznych, a teraz niespodziewanie wystąpił w wersji uzbrojonej. To sugeruje, że Huilong odznacza się wysokim poziomem modułowości, a sama konstrukcja platformy oferuje elastyczność w zakresie przyszłych zastosowań – zarówno wojskowych, jak i cywilnych.
Czytaj też: Potężniejsze czołgi dzięki Trophy – broń przeciwpancerna traci znaczenie
W miarę jak globalne zainteresowanie bezzałogowymi okrętami podwodnymi rośnie, dron Huilong może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości wojny morskiej, jako że jest to najpewniej zaawansowana i wszechstronna platforma, dzięki swojej modułowości. Same postępy Tajwanu w tej dziedzinie odzwierciedlają szerszą zmianę w kierunku autonomicznych technologii i bezzałogowych sprzętów w strategii wojskowej, gdzie pojazdy bezzałogowe mogą zwiększać zdolności zarówno rozpoznawcze, jak i bojowe, jednocześnie minimalizując ryzyko dla personelu.