Rekordowa objętość plazmy. Japoński tokamak napisał historię

Eksperymenty prowadzone przez japońskich naukowców doprowadziły do ustanowienia rekordu dotyczącego objętości plazmy generowanej przez tamtejszy tokamak. Poczynione postępy będą miały przełożenie na sukcesy z zakresu wytwarzania energii z udziałem reakcji termojądrowej.
Rekordowa objętość plazmy. Japoński tokamak napisał historię

Urządzenie znane jako JT-60SA kontroluje plazmę za pośrednictwem wyjątkowo silnych magnesów. Mocno schłodzone, umożliwiły sprawowanie kontroli nad plazmą o objętości wynoszącej 160 metrów sześciennych. To rekordowy rezultat, który jest zdecydowanie lepszy od dotychczasowego.

Czytaj też: Tak powstaje rewelacyjny reaktor fuzyjny. Międzynarodowa współpraca popłaca

Poprzedni najlepszy opiewał bowiem na 100 metrów sześciennych, co pokazuje, jak wielki skok nastąpił za sprawą najnowszych osiągnięć naukowców związanych z całym przedsięwzięciem. Tym bardziej, że gra toczy się o wielką stawkę, jaką jest wytwarzanie energii za pośrednictwem fuzji jądrowej, która “w naturze” występuje wewnątrz gwiazd takich jak Słońce.

Przedstawiciele Japońskiego Narodowego Instytutu Kwantowego i Nauki i Technologii będą chcieli zastosować wyciągnięte wnioski względem reaktorów powstających w przyszłości. Rozgrzana do ogromnych temperatur plazma zostaje zamknięta w objętym eksperymentami tokamaku za pośrednictwem toroidalnego pola magnetycznego wytwarzanego przez zewnętrzne cewki.

Objętość plazmy w japońskim tokamaku JT-60SA wyniosła 160 metrów sześciennych. To zdecydowanie lepszy wynik od dotychczas rekordowego

Wszystko po to, aby dało się wpływać na zachowanie plazmy rozgrzanej do ponad 100 milionów stopni Celsjusza. Wykorzystywane w tym celu magnesy są schłodzone do wartości bliskich zeru absolutnemu, czyli najniższej temperaturze występującej w całym wszechświecie. Stanowi to pewien problem, ponieważ utrzymywanie odpowiednio niskich temperatur wiąże się między innymi z dużym zużyciem energii.

Czytaj też: Mangan to nowy bohater transformacji energetycznej! Odkrycie Berkeley Lab zapowiada rewolucję

Im skuteczniejsze zarządzanie plazmą, tym wyższy poziom bezpieczeństwa reaktora oraz lepsza wydajność dotycząca pozyskiwania energii z reakcji termojądrowej. O tym, jak ekstremalne są warunki panujące w takich reaktorach najlepiej świadczy fakt, że inżynierowie próbują w jak największym stopniu odzwierciedlić realia występujące wewnątrz gwiazd. Gdyby udało się wprowadzić fuzję jądrową do powszechnego użytku, byłaby ona bardzo istotnym elementem energetycznej układanki nakierowanej na odejście do paliw kopalnych.