Można zrozumieć, że Windows 11 jest na milionach maszyn o różnych konfiguracjach, jednak opracowywaniem nowości zajmuje się sztab ludzi, a armia Insiderów bada wszystkie wydania preview. Dlatego takich sytuacji jak ta nie powinno być. Niestety, Microsoft udowadnia aż za często, że potrafi wypuścić nowości, które mają bardzo negatywny wpływ na system.
Jak jeszcze zawodzi 24H2?
Pierwszym problemem aktualizacji 24H2 było fałszywe pokazywanie ponad 8 GB nieusuwalnych danych, potem problem sprawiała aplikacja Voicemeeter, zawiodła komenda skanowania, znikła historia schowka i pojawiło się wiele innych problemów. Teraz posiadacze laptopów Asus napotykają błąd wywołujący błękitny ekran śmierci (BSOD, czyli Blue Screen of Death) po próbie zastosowania aktualizacji 24H2. Dlatego Microsoft przestał oferować aktualizację dla niektórych modeli komputerów ASUS.
Dlaczego tak się dzieje? Powodem są problemy z oprogramowaniem układowym w modelach laptopów X415KA i X515KA . Podczas próby zainstalowania aktualizacji na dowolnym z tych laptopów pojawia się błąd BSOD, uniemożliwiający systemowi Windows zastosowanie aktualizacji. Ale nie ogranicza się to wyłącznie do dwóch modeli Asusa – pojawiają się doniesienia o podobnej sytuacji na maszynach Lenovo. W przypadku urządzeń Asus ich producent wprowadzi odpowiednią poprawkę, po której będzie można ponownie instalować aktualizację 24H2.
Czytaj też: W Windows 11 24H2 występuje kolejny problem. Na szczęście nie u każdego
Podsumowując: po siedmiu potwierdzonych zgłoszeniach problemów z wieloma starymi aplikacjami i sprzętem, pojawiły się te trzy nowe, zwiększając ogólną liczbę do dziesięciu. Kłopoty mogą pojawić się również u osób mających zainstalowane aplikacje Intel Sound i Easy Anti-Cheat.
Niezależnie od tego, czy się z nich korzysta, może dojść do przykrej sytuacji podczas korzystania z aparatu po zainstalowaniu aktualizacji Windows 11 24H2. Sama aktualizacja instaluje się bez problemu, ale jeśli użytkownik uruchomi aplikację Aparat lub użyje jakiejkolwiek formy uwierzytelniania twarzy, takiej jak Windows Hello, aplikacje/system zawieszają się. Problem pojawia się również w niektórych aplikacjach do skanowania twarzy innych firm.
Microsoft zastosował blokadę zgodności dla urządzeń z obsługą rozpoznawania twarzy. Ale jeśli zainstalowałeś już aktualizację Windows 11 24H2 i napotykasz ten problem, powrót do 23H2 jest rozsądnym wyborem.