Windows 11 24H2 – nowości i zmiany, które warto znać

Chociaż aktualizacja 24H2 dla Windows 11 okazała się nieco problematyczna, nie oznacza to, że nie wnosi nic nowego. Wręcz przeciwnie – nowości jest sporo, ale nie wszystkie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego warto dowiedzieć się, co ciekawego przygotowano dla użytkowników systemu.
Paint
Paint

Aktualizacja 24H2 to największa, jaką Windows 11 otrzymał w bieżącym roku, a zarazem pierwsza, gdy zdecydowano się na jedną dużą rocznie. Rozwiązanie to ma swoje zalety, ale także wady. Wadami są problemy, których doświadcza wielu użytkowników. Piszę o nich w innych tekstach. Tutaj skupiam się na nowościach, które mają za zadanie podnieść komfort używania systemu. Obejmuje to również zmiany i wycofane rozwiązania.

Jak zmienia Windows aktualizacja 11 24H2?

Zacznijmy od rzeczy fundamentalnych. Pierwsza – Microsoft zmieni jądro Windows z języka programowania C na język Rust. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Druga – właśnie ze względów bezpieczeństwa szyfrowanie dysku twardego i funkcja Bitlocker są automatycznie aktywowane dla nowych instalacji w przyszłości, gdy wykona się pełną, ponowną instalację systemu Windows 11 24H2 na komputerze.

Trzecia – aktualizacja nie jest możliwa do zainstalowana na maszynach nie spełniających wymagań systemu. To oczywiście w sytuacji, gdy za pomocą kilku sztuczek zdołało się go na nim zainstalować. Jeśli używasz komputera z procesorem Arm, potrzebujesz co najmniej wersji Arm 8.1 dla 24H2. Nie możesz dokonać aktualizacji na komputerach ze starszymi wersjami.

Recall
fot.: WindowsLatest

Czytaj też: Windows 10 – co stracisz, a co zyskasz przechodząc na Windows 11?

Funkcja AI Recall była z radością ogłoszona przez Microsoft, jednak wzbudziła wiele kontrowersji, gdyż jej działanie za bardzo przypominało szpiegowanie. Toteż nie wprowadzono jej, ale jest ona rozwijana i prawdopodobnie wejdzie w życie dopiero w przyszłości. A co z samym Copilotem? Microsoft pierwotnie chciał zintegrować swojego asystenta SI bezpośrednio z systemem, jednak zrezygnował z tego. Dlatego Copilot teraz dostępny jako aplikacja w sklepie Microsoft Store. Ta wersja jest nieco ograniczone – nie może dostosowywać ustawień systemowych w systemie Windows 11, tak jak planowano.

Zmiany napotykamy w interfejsie. Menu szybkiego dostępu zostało zmienione i otrzymało nowe przyciski do nawigacji. Użytkownik może w końcu przypinać aplikacje bezpośrednio do paska zadań za pomocą przeciągania i upuszczania, jak było to w Windows 10. Jeśli używasz zintegrowanej kopii zapasowej systemu Windows, możesz teraz również synchronizować ustawienia dźwięku między komputerami. W przypadku podpinania smartfona pojawia się nowy pasek boczny, co usprawnia obsługę.

Wraz w aktualizacją 24H2 pojawia się możliwość przenoszenia i kopiowania plików w Eksploratorze Windows za pomocą paska adresu – po prostu przeciągając i upuszczając. Microsoft dokonał również zmian w menu kontekstowym. Ikony u góry są teraz oznaczone, co znacznie ułatwia ich używanie. W ustawieniach systemu uproszczona zostaje konfiguracja VPN, a ekran blokady może wyświetlać więcej informacji – jak bieżące dane o ruchu drogowym czy wiadomości finansowe. Dzięki temu jego dostosowanie jest bardziej elastycznie.

Komputery z monitorami HDR mogą używać nowych obrazów HDR w systemie Windows 11. Jeśli używasz komputera Copilot+, otrzymujesz nawet dynamiczne obrazy, które reagują na dane wejściowe i ruchy myszy. System Windows 11 zawiera również nową tapetę, którą możesz pobrać nawet bez wprowadzania 24H2.

Windows 11 nowa tapeta

Czytaj też: Windows 11 w wersji 24H2 odchudzony o 80%. Niemożliwe? A jednak!

Na tym nie koniec zmian. Kolejne to:

  • do menu kontekstowego dodano możliwość tworzenia i rozpakowywania archiwów w formatach ZIP oraz TAR;
  • zintegrowany z systemem Windows 11 24H2 klient Teams może teraz oferować prywatne czaty i współpracować równolegle z usługą Microsoft Teams, na przykład za pośrednictwem usługi Microsoft 365;
  • sudo – znane z systemów Linux rozwiązanie pozwala użytkownikom wykonywać polecenia w kontekście administratora bez konieczności zalogowania się jako administrator. Ale uwaga – jest domyślnie wyłączone. Najpierw musisz aktywować tę funkcję w ustawieniach programistycznych (System > Dla deweloperów);
  • Wi-Fi 7 – aktualizacja 24H2 wprowadza obsługę standardu Wi-Fi 7. Ale ma to sens tylko wtedy, gry router go wspiera;
  • Windows Protected Print Mode – system Windows lepiej współpracuje z drukarkami bez konieczności instalowania sterownika. Aby to zrobić, drukarki muszą obsługiwać Mopria.

Lista nowości jest spora i z pewnością należy je zaliczyć na plus dla Microsoftu. Szkoda tylko, że wdrażanie 24H2 nie idzie bezproblemowo. Mimo to warto spróbować, jak podniesie się komfort użytkowania Windows pod wprowadzeniu aktualizacji.